Trafik Kazalarının Nedenleri

trafık kazası

Trafik Kazalarının Nedenleri Nelerdir ?

Türkiye’de yaşanan trafik kazalarının sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle tatil zamanlarında hayatını yitirenlerin sayısı, diğer ülkelerde olsa neredeyse olağanüstü hal ilan edilecek seviyelerdeyken ,ülkemizde trafik kazaları birçok haberin ve araştırmanın konusu oluyor. Peki, neden trafik kazası olur ya da trafik kazalarının nedenleri nelerdir?

Türkiye’de trafiğe çıkan araç ve sürücü sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu, ülkenin gelişmişlik düzeyi açısından iyi bir gelişme olarak değerlendirilse de, bilinçsiz sürücülerin sayısındaki artış beraberinde trafik kazalarını da getiriyor.

Araç kullanmayı sürücü kurslarının kitaplarından öğrenen, simülatörlerle deneyen ve birkaç kez pratik yapma imkânı bulan kişiler, tek başlarına trafiğe çıktıklarında istenmeyen durumlarla karşılaşılabiliyor. Bununla birlikte, sürücüler çeşitli nedenlerden dolayı kaza yaparak birçok kişinin yaralanmasına ve hayatını yitirmesine sebep olabiliyor.

Peki trafik kazalarının nedenleri nelerdir?tarfık kazası

1) Aşırı hız, trafik kazalarının nedenlerinden biridir.

Trafik kazalarının en büyük sebeplerinden biri aşırı hız sorunudur. Kimi evine hızlı gitmek istiyor, kimi işine, kimi arkadaşlarının yanına, kimi de ailesinin yanına … Böyle olunca sürücüler gaza yükleniyor ve hız göstergesini zorluyor. Ufak bir dalgınlık da aracı kontrolden çıkararak maddi ve manevi götürüsü büyük kazalara sebep oluyor.

2) Dikkatsizlik, trafik kazalarının sebeplerinden bir diğeridir.

Araba kullanmak bir sorumluluktur. Öncelikle sürücü kendi canının sorumluluğunu taşır, sonrasında aracında bulunanların, diğer araçlardakilerin ve sokaklardaki yayaların sorumluluğunu üzerine alır. Bu yüzden trafiğe çıkacak bütün sürücülerin önce kendilerini iyi hissetmeleri, yorgun ya da uykusuz olmamaları gerekir.

Yorgun ve uykusuz araba kullanmak, sürücünün dikkatinin dağılmasına neden olur. Dikkatini toplayamayan sürücü yola odaklanamaz ve kaza riskini kat be kat arttırır. Sürücünün gözlerinin bir an kapanması hem kendisi hem diğer araçlar hem de diğer sürücüler için büyük bir risk oluşturur ve ne yazık ki birçok büyük kaza, ufak dikkatsizlikler ve uykusuzluk sebebiyle yaşanıyor.

3) Bilinçsizlik ve acemilik de trafik kazalarının nedenleri arasında yer alır.

Ehliyeti olan ancak trafik kurallarını bilmeyen kişilerin sayısı her geçen gün artıyor. Bilinçsizce araba kullanan insanlar, trafikteki tüm araçların ve sürücülerin hayatını tehlikeye atıyorlar.

Dolayısıyla, bilinçsizce araba kullanmak, çoğu zaman büyüklü küçüklü birçok trafik kazasının sebebi oluyor.

Sürücülerin ehliyeti aldıkları gibi hiç pratik yapmadan ve kendilerini geliştirmeden trafiğe çıkmaları da trafik kazalarının başlıca nedenleri arasında yer alıyor.

Yol ve hava durumu, trafiğin akışı gibi konularda yeterince bilgi ve pratik sahibi olmadıkları için bu kişilerin birçoğunun trafiğe çıkışı çeşitli kazalarla sonuçlanıyor.

4) Alkollü araç kullanmak trafik kazalarının en temel nedenlerinden biridir.

Gazetelerde ve televizyonlarda, alkollü araç kullanan sürücülerin ne kadar ciddi kazalara sebep olduklarına tanık oluyoruz. Alkollü insanların refleksleri zayıflıyor, dikkatleri dağılıyor, bulanık görüyorlar ve düz yürüyemiyorlar.

Alkollü olarak trafiğe çıkan sürücüler araç kullanmamalı, biz de onların araç kullanmasına izin vermemeliyiz. Aksi takdirde bu sürücüler, hem kendi hayatlarını hem de başkalarının hayatlarını tehlikeye atarlar ve büyük kazalara sebep olurlar.

5) Trafik kurallarına uymamak da trafik kazalarının nedenleri arasında en sık karşılaşılanlardan biridir.

Bundan önce trafik kazalarının sebebi olarak gösterdiğimiz aşırı hız, dikkatsizlik, bilinçsizlik, acemilik ve alkollü araç kullanmak trafik kurallarına uymamanın örnekleri arasında yer alıyor.

Bunlarla birlikte, kırmızı ışıkta geçmek, yayalara yol vermemek, trafik levhalarına uymamak, araçları sollamaya çalışmak ve hatalı sollama yapmak, takip mesafesini iyi ayarlayamamak birçok trafik kazasına neden oluyor.

Trafik kurallarına uymayan sürücülerin yanısıra yayalar da trafik kazalarına yol açabiliyor.

Çoğu zaman yayalar, arabalar hızla gelirken yola çıkarak, ışıklara dikkat etmeden karşıdan karşıya geçerek ve ölümlü kazalara sebep olabiliyorlar.

Tüm Türkiye’de 7/24 yol kenarı yardım hizmeti

7 gün 24 saat Türkiye’nin her yerinde hizmet veren Tur Assist Yol Yardım hizmeti, akü bitmesi gibi yerinde giderilebilen arıza durumlarında aracınızı olay yerinde onararak yola devam etmenizi sağlar. Lastiğiniz patladığında olay yerine mobil ekip gönderir ve aracınızın lastiğini yerinde değiştirerek, yola güvenle devam etmenizi sağlar.

Dilerseniz, Trafik Kazası kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Yol Yardım Türkiye Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

No Image Found
Call Now Button