Motor Kazası Nasıl Önlenir?

Motor kazası nedir ve nasıl önlenir?

Motor, kimileri için büyük bir tutku, kimileri için sadece bir korku, kimileri için ise trafikten kurtulmanın bir yolu… Çoğu zaman sürücü için özgürlüğün kapılarını açan motorlar, olası bir kazada insanı ölümle burun buruna getirebiliyor. Peki, motor kazası nedir ve nasıl önlenir?

Türkiye’de motor tutkusu her geçen gün sürücüler arasında yayılıyor. Trafikten kurtulmak, rüzgâra karşı gitmenin tadına varmak ve özgürlüğü iliklerine kadar hissetmek için motoru tercih edilen motor sürücüleri, aynı zamanda birçok kazanın sebebi veya kazazedesi olabiliyorlar.

Motor kazaları, diğer taşıtların yaptıkları kazalardan daha ölümcül ve tehlikeli olabilmektedir. Sürücünün dikkatsizliği, bilinçsizlik, kural tanımamazlık, aşırı güven, ıslak yollar, lastik kayması, fren mesafesini ayarlayamama veya başka araçlar tarafından tahrik edilme büyük ve hayati tehlike yaratan motor kazalarına sebep olmaktadır.

Peki, Türkiye’de özellikle yaz aylarında doruk noktasına ulaşan motor kazalarını önlemek için neler yapılabilir?motor kazası

Sürücü kurslarında yeterli ve tam eğitim verilmeli
Motor kazalarının çoğunda sürücülerin ehliyetsiz oldukları, yeterli tecrübeye sahip olmadıkları, motorlarını iyi tanımadıkları ve sınırlarını bilmedikleri görülüyor. Bu nedenle, kazaları önlemek için öncelikle eğitim programlarının yaygınlaştırılması ve etkinliğinin artırılması gerekiyor.

Mesela, sürücü kurslarında yeterli ve tam eğitimin verilmesi ile diğer araç sürücülerinin motorlarla aynı trafik içinde nasıl davranacaklarının öğretilmesi alınması gereken ilk önlem olabilir. Bu konuda alınacak önlemler kazaları büyük ölçüde azaltacaktır.

Bunun dışındaki önlemler arasında motor sürücüsünü ilgilendiren noktalar neler, bir bakalım…

Motor kazası ile karşılaşma riskini azaltmak için güvenli sürüş tekniklerini öğrenin. Sokakta ve trafikte her şey her an değişebilir, yani, her an yeni bir olayla karşılaşabilirsiniz. Bu olaylarla başa çıkmak için öncelikle dikkatli ve kontrollü olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte motor kazalarından kaçınmak için, motosikletle güvenli sürüş tekniklerini biliyor olmalısınız. Ancak bu şekilde, ıslak, tozlu, rüzgârlı ve engebeli yollarda nasıl kullanılacağından emin olabilirsiniz.

Motor kazalarını engellemek için görünür olun.
Güvenli motor kullanımı için en önemli noktalardan biri trafikte görünür olmaktır. Farlarınızı açık tutmak, diğer araçlar ve sürücüler açısından görünmenizi kolaylaştırır. Bununla birlikte, elbisenizde ve motorunuzda fosforlu şeritler ve etiketlerin olması diğer araçların sizi daha rahat görmesini sağlayacaktır.

Otomobil ve kamyonların kör noktalarından uzak durun. Eğer yavaşlamaya ve durmaya karar verdiyseniz önce stop lambanızı frene basarak yakın.

Bunlara rağmen sürücünün sizi görmediğini düşünüyorsanız, korna çalın ve kendinizi mutlaka fark ettirin.

Motor kazasında güvenli kıyafetler giyenlerin hayatı kurtuluyor.
Motor kullanımında güvenli kıyafet denince aklımıza ilk gelecek olan şüphesiz kasktır. Kaliteli bir kask takmayı ihmal etmeyin. Motor kazalarını önlemek için parlak bir elbise giymeyi ve renkli kask takmaya dikkat edin.

Deri veya benzer kalınlıkta koruyucu bir elbise giymelisiniz. Bununla birlikte, motorunuza oturmadan önce uzun kollu kıyafet, pantolon, bileklerinizi saran botlar ve eldiven giymeyi de unutmayın. Kaza anında yol ile sizin aranızdaki tek şeyin koruyucu kıyafetler olacağını aklınızdan çıkarmayın.

Motor kazası yaşamamak için akıllı stratejiler belirleyin ve onları uygulayın.
Trafikte karşımıza ne çıkacağı belli olmadığı için olası değişiklikler için sürekli yolu izleyin. Yolda diğer sürücülerin nasıl davranacaklarını görmek ve ona göre kendinizi ayarlamak için mutlaka araçlarla aranızda mesafe bırakın.

Trafikte şerit üzerinde ilerlerken en çok görüneceğiniz bölümde ilerlemeye özen gösterin ve şeritler arasında gezinmekten kaçının.

Dönen araçlar sizin için ciddi bir tehdit oluşturabilir, bu yüzden onlara dikkat edin.

Diğer araçların ve sürücülerinin sizin bir sonraki hamlenizde ne yapacağınızı anlamaları için sinyal vermeyi unutmayın.

“Motosikletin kaportası sürücüdür” diye çok yaygın kullanılan bir tabir vardır, kendinize zarar getirtmemek için motoru çok dikkatli kullanın, kuralları bilin ve onları uygulayın. Motor sürüşünüz boyunca hız limitlerine uymaya özen gösterirken, motosikletinizi tanımayı ihmal etmeyin.

Tüm Türkiye’de 7/24 yol kenarı yardım hizmeti

Akü bitmesi, lastik patlaması gibi aksaklıklar sebebiyle aracınızla yolda kaldığınızda Tur Assist yanınızda. Türkiye’nin neresinde olursanız olun, Tur Assist yol yardım hizmeti 7 gün 24 saat imdadınıza yetişir. Mobil ekiplerimiz en kısa zamanda olay yerine ulaşarak aracınızın servise çeklimesine gerek kalmadan aracınızı olay yerinde onararak yola devam etmenizi sağlar.

Dilerseniz, Trafik Kazası kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Yol Yardım Türkiye Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

No Image Found
Call Now Button