Araba Çekici ile Kurtarma Standartları

Araba Çekici Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Araba Çekici Nedir?

Aracınız bir arıza ya da kaza neticesinde hareket edemez hale geldiğinde aracınızın çekimi için yapmanız gereken ilk şey bir araba çekici ile iletişime geçmektir. Araba çekiciler, hangi sebeple olursa olsun, aracın hareket kabiliyetinin olmadığı durumlarda devreye girerek, aracınızı çeker ve gerekli işlemlerin yapılması adına sizin için en önemli adımı atmış olur.

Şunu belirtmekte fayda görüyoruz; trafikten men edilen ve yasak yerlere park edilen araçlar öncelikle resmi kuruluşlara ait çekici ve kurtarıcılar tarafından çekilir. Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 119, 120, 121 ve 122 no’lu maddeleri çekilen ve çekilecek araçlarla ilgili kuralları düzenlemektedir. Bu yazımızda iradeniz dışında çekilen araçlardan ziyade araba çekicileri hakkında genel bilgiler vermek istiyoruz.araba cekıcı

Oto çekici modelleri.

Araba çekicileri genellikle, araçları çekme yöntemlerine göre 3’e ayrılır. Aracı  -kaldırarak yükleyen çekiciler, kayar kasa yardımıyla aracı kamyonetin kasasında taşıyan çekiciler, bir mekanizma aracılığıyla aracın ön ya da arka iki tekerinden kaldırıp götüren çekiciler.

Bir diğer ayrımda, tekli ve çoklu araç kurtarıcılarıdır. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere taşıyabildiği araç sayısına göre bu ayrıma tabi olurlar.

Oto çekici ile araç çekiminde alınması gereken önlemler:

Öncelikle oto çekici, çekeceği aracın modeli ve ağırlığına göre lastik basıncını ayarlamalı, gerekli durumlarda çekeceği aracın  lastiğinin havasını indirmelidir. Duruma göre, kurtarılacak aracın yükü boşaltılmalıdır.

Çekme işlemleri esnasında aracın civarında kimsenin bulunmaması da çekim işlemi yapılırken önem arz eder.

Özellikle kazalı araçlarda oluşabilecek yangın ihtimaline karşı, yangın söndürme cihazlarının hazır bulunması gerekir. Oto çekici ile çekilen araca kimse bindirilmemelidir.

Kurtarıcının teknik imkanları, aracı kurtarmaya yeterli değilse kurtarma işlemine başlanmamalı. Örneğin devrilen bir araç ya da bir kamyonetin çekilmesi farklı teçhizatlar gerektirirken çekim işlemlerini yapan araçların ise K belgesine sahip olması bir zorunluluktur.

Tur Assist ile aklınız arabanızda kalmasın!

Unutmayın, mekanik bir arıza ya da kaza sebebiyle yolda kalırsanız tek telefonla Türkiye’nin her noktasından aracınızın çekilmesini sağlayabilirsiniz. En kısa zamanda size ve aracınıza ulaşan ekipler ücretsiz olarak aracınızı servise çeker.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, yol yardım hizmetlerinden faydalanmak veya yalnızca bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Araba Çekici Hakkında Bilmeniz Gerekenler sayfasından Çekici kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Yol Yardım Türkiye Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

No Image Found
Call Now Button