Motor Kulağı Arızası

motor kulagı

Motor Kulağı Arızası Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde araçlar, insanların neredeyse en yakın dostu. Birçok randevuya onlarla yetişirken, işimize, arkadaşlarımıza hatta eğlenceye kadar birçok yere onlarla gidiyoruz. Bununla birlikte hepimizin yakından bildiği üzere birçok teknolojiyi içinde barındıran ve binlerce parçadan oluşan araçlarda çok çeşitli arızalar meydana gelebiliyor. Motor kulağı arızası da bunlardan bir tanesi. Peki, motor kulağı arızası nedir?

Motor kulağı ne işe yarar?

Motor kulağı, bir başka deyişle motor takozu, motordan gelen tüm titreşimleri ve sarsıntıları emen, kauçuklu ya da yağlı, basit bir süspansiyon sistemidir. Motor kulağı, motor ve şanzımanı şasiye sabitlerken motor sarsıntılarınınmotor kulağı şasiye iletilmesini emilim yaparak engeller. Bir başka deyişle, motorun titreşimini susturarak, titreşimin tüm araca yayılmasını önler.

Motor kulağı arızası nasıl anlaşılır?

Zamanla ve kullanıma bağlı olarak, kauçuktan yapılanmotor kulağı eskir ve yırtılır. Dolaysıyla sarsıntılar, şasiye iletilmeye başlar,araçtaki titreşim, belli sıkıntılara yol açar. Öncelikle ses ve sarsıntı yapar, araçtaki konfor azalır ve söz konusu sıkıntılar kullanıcı şikayetlerine yol açar. Bu noktada, araç sahibi motor kulağının tamiri için servise gitmezse plastik aksam ses yapmaya başlar. Sarsıntılar emilemediği için sorun, motor ve şanzımana kadar uzar.

Aracınızda motor kulağı arızası var ise, vites geçişlerinizde sarsıntı hissedebilirsiniz. Bununla birlikte motoru salladığınızda aracınız boşluk varmış gibi sallanabilir.

Motor vibrasyonu artacağı için rölantide titreşim hissedebilir, gazı bırakıp yüklendiğinizde vuruntu hissi ile karşılaşabilirsiniz.

İyice bozulmuş bir motor kulağı, aracın aşırı sarsıntılı çalışmasına ve stop etmesine sebep olabilir.

Bu yüzden aracınızda herhangi bir sarsıntı hissettiğinizde, aracınızı bir tamirciye ya da tercihen servisine götürmelisiniz. Şayet aracınızın motor kulağında bir arıza var ise, bu parça serviste orijinali ile değiştirilecek ve sorun ortadan kalkacaktır.

Tüm Türkiye’de 7/24 yol kenarı yardım hizmeti

Akü bitmesi, lastik patlaması gibi aksaklıklar sebebiyle aracınızla yolda kaldığınızda Tur Assist yanınızda. Türkiye’nin neresinde olursanız olun, Tur Assist yol yardım hizmeti 7 gün 24 saat imdadınıza yetişir. Mobil ekiplerimiz en kısa zamanda olay yerine ulaşarak aracınızın servise çeklimesine gerek kalmadan aracınızı olay yerinde onararak yola devam etmenizi sağlar.

Dilerseniz Arıza kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Yol Yardım Türkiye Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

No Image Found
Call Now Button