Araba Arıza İşaretleri Neden Önemli?

Araba Arıza İşaretleri Hayat Kurtarır

Trafikte olmak sadece yolda gitmek anlamına gelmez. Hepimizin uyması gereken kurallar, gördüğü an tanıması ve bilmesi gereken işaretler vardır. Nasıl ki trafik levhaları ve işaretleri esas alındığı sürece hayatlar kurtulur, aynı şey araba arıza işaretleri için de geçerlidir.

Aracınız, araba arıza işaretleri ile dile gelir

Arabanızın gösterge panelinde yanan ışıklar aracınızın bir nevi dilidir. Aracınız, araba arıza işaretleri sayesinde sizinle iletişime geçer. Araba arıza işaretleri, size aracınızla ilgili bütün sorunları aktaran iletişim sinyalleri olduğundan onları dikkate almak oldukça yerinde olacaktır. Kazalara sebebiyet vermemek için bu işaretlerin ne olduğunu bilmeli ve uyarılara dikkat etmelisiniz.

Araba arıza işaretleri nelerdir?

Farklı araç ve modellerde araba arıza işaretleri sembol olarak değişebilse de, anlam olarak aynı şeyi ifade ederler. Simgelerin bize tam olarak ne anlattığını bilecek olursak, çok daha sağlıklı bir sürüş yapmış oluruz.

Önce hepimizin bildiği bir simgeyle, emniyet kemeri uyarısıyla başlayalım; bu simge emniyet kemerinin takılı olmadığını ve takılması gerektiğini ifade eder.

Start/Stop simgesini gördüğünüz zaman motorun yeniden çalışması için ayağınızı frenden çekmeniz gerekmektedir.

Elektromekanik direksiyon devre dışı olduğu zaman ise elektromekanik desteği uyarısı yanmaya başlar.

Araba arıza işaretleri arasında bir diğer önemli simge ise sistemdeki yağ basıncının azaldığını gösteren motor yağ basıncı uyarısıdır. Bu işaretle karşılaştığınız zaman hemen yetkili servisle iletişime geçmeniz gerekir.

El freni çekili değilken yanan fren sistemi uyarısı fren hidroliğinde bir sorun olduğunu işaret eder.

Egzoz gazı uyarısı yanıyorsa aracı hızlı bir şekilde kullanmamalı ve yine hemen yetkili servisle irtibata geçmelisiniz.

Lastik basınç uyarısı ise, lastik basıncının düştüğü zamanlarda ve arabanızın lastiğine zincir takmanız gerektiğinde yanan önemli bir uyarıdır.

ABS sistemi devre dışında kaldığı zaman, ABS fren sistem uyarısı yanmaya başlar.

Acilen yetkili servise başvurmanızı gerektiren bir diğer uyarı da alternatör uyarısıdır. Bu durumda gerekli olmayan bütün elektrik aksamını kapamanız gerekir.

Araba arıza işaretleri içinde sizi hemen yetkili servise yönlendirecek bir diğer işaret de soğutma sistemi uyarısı olarak karşınıza çıkar. Bu simge, motor soğuma suyu sıcaklığının olması gereken seviyeden çok daha yüksek olduğunu ya da su seviyesinin çok alçak olduğunu gösterir.

Freninizin balatalarının da bir ömrü vardır, balatalar aşınmaya başladığı zaman fren balatası aşınma uyarı lambası yanmaya başlar.

Motorunuzun yağ seviyesi olması gerektiğinden daha düşük olduğu zaman motor yağı seviye uyarısı ile uyarılırsınız. Bu durumda yağ takviyesi yapmalı ve yetkili servisle görüşmelisiniz.

Hava süspansiyon uyarı işareti aktif halde ise; aracınızın dengesini ve zeminden yüksekliğini etkileyecek bir sistem arızası olduğunu anlayabilirsiniz. Bu durumda yine aracınızı yavaş ve dikkatli bir şekilde sürerek yetkili servise gitmeniz gerekir.

Aracınızın kontak anahtarı açık olduktan dört saniye sonra sönmesi gereken servis arıza uyarı lambası yanmaya devam ediyorsa, aracınızın acil olarak servise gidip bakıma girmesi gerekmektedir.

Araba arıza işaretleri arasında, yandığı an hemen yetkili servise gitmenizi gerektirecek bir diğer uyarı da adaptif süspansiyon amortisör uyarı ışığıdır.

Sağlıklı Yolculuklar Dikkatle Başlar

Size aracınızla ilgili tam olarak ne yapmanız gerektiğini anlatan araba arıza işaretleri, can ve mal güvenliğiniz açısından oldukça önem taşırlar. Yukarıda bahsedilen işaretlerden herhangi biri gösterge panelinizde yandığında, ileride daha büyük sorunlar yaşamamak adına, kulak ardı etmemelisiniz. Sağlıklı ve keyifli sürüşler yapabilmeniz için bütün bu uyarıları dikkate almalı, yetkili servisinizle irtibatınızı kesmemelisiniz.

Tur Assist tarafından size sunulan On Road paketleri, yolculuk sırasında sizin ve sevdiklerinizin başına gelebilecek onlarca aksiliğe karşı tek telefonla çözüm üretir.

On Road Basic ve On Road Plus, araç arızalarından, benzin bitmesine, lastik sorunlarından, anahtar kaybolmalarına kadar geniş bir yelpazede aracınızı güvence altına alır, gerekli durumlarda aracınızın servise çekilmesini sağlar, hatta ani yaralanma ve hastalık durumunda ambulans veya refakatçi doktor tarafından, en uygun kabul edilen herhangi bir nakil aracıyla, en yakın tıbbi merkeze götürerek sizleri de koruma altına alır.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, yol yardım hizmetleri veya yalnızca bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Araba Arıza İşaretleri Hayat Kurtarır yazısından Arıza kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Yol Yardım Türkiye Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

No Image Found
Call Now Button