Oto Çilingir Hizmetimiz Tüm Türkiye’de | Tur Assist

  1. Oto Çilingir Hizmetimiz Tüm Türkiye’de | Tur Assist

Oto Çilingir

Otomobilinizi alırken olası ihtimalleri gözeterek size biri asil diğeri yedek olmak üzere iki araba anahtarı verilir. Ancak günümüzdeki zorlu hayat koşullarında dalgınlık, unutkanlık gibi durumlarda aracınızı kaybedebilir ya da hırsızlık gibi etkenlerden dolayı anahtarlarınızı çaldırabilirsiniz. Böyle durumlarda aracınızın kapılarını açabilmeniz ve aracınızı çalıştırabilmenizin tek yolu bir oto çilingir servisine ulaşmak.

Oto Çlingir - Tur Assist
Oto Çlingir – Tur Assist

Oto çilingir servisi

Eğer anahtarınızı kaybettiyseniz ve yeni bir anahtara ihtiyacınız varsa sorunun çözülmesi biraz zahmetli olabilir. Günümüz otomobil anahtarlarında kullanılan immobilizer sistemi, oto anahtarlarındaki çip sayesinde anahtarın çalınmasına veya kopyalanmasına karşı çeşitli tedbirler alınacak şekilde üretilmiştir. Dolayısıyla otomobil anahtarını kopyalamak için anahtarla beraber bu çipin de kopyalanması gerekmektedir.

Eskiden sıradan oto çilingirler bile farklı kopyalama sistemleri ile her sene kendilerini yenileyerek anahtar kopyalama hizmeti vermekteydi, ancak artık bu süreç çoğunlukla yetkili servislerde veya nitelikli oto çilingirlerde mümkün olmakta.

Her oto çilingir yasal bir hizmet verebilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın otomobiller için çilingir hizmeti verenlere hazırladığı eğitimler vardır. Bu eğitimler tamamlandığında karşılığında sertifika ve lisans verilir. Oto çilingirliği lisansı alanlar bu mesleği yasal bir şekilde icra edebilir. Öte yandan piyasada bu mesleği lisanssız bir şekilde icra edenlere de sıkça rastlanır.

Yasal olup olmamasından öte verilen hizmetin niteliği açısından lisans veya ustalık belgesi olan firmaları tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Aksi halde verilen hizmet sorununuza çözüm olamadığı gibi aracınızda kalıcı etki bırakabilecek zararlara da sebep olabilir. Üstelik bu durumda gördüğünüz zarar herhangi bir garanti kapsamına giremeyeceği gibi masraflar sigorta dahilinde de sayılmayacaktır.

Otomobil anahtarlarını kaybetmemek için ipuçları

Anahtarınızı koymak için özel bir yer belirleyin. Öyle ki o belirlediğiniz yer (çekmece, komidin üstü vs.) anahtarınızın yeri olsun ve anahtarınızı hep aynı yerde bulundurun. Yedek anahtarınızı sadece mecbur kaldığınız durumlarda kullanın, bunun dışında hep korunaklı bir yerde tutun ve yerini değiştirmeyin.

Kurulduğu günden bu yana, asistans dendiği zaman akla gelen ilk firma olan Tur Assist, bireysel müşterileri için oluşturduğu On Road yol yardım paketleri ile artık oto anahtarlarını kaybetmeniz de dahil olmak üzere, sizin ve sevdiklerinizin başına gelebilecek onlarca aksiliğe karşı tek telefonla çözüm üretir.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, yol yardım hizmetlerinden yararlanmak veya bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz. Dilerseniz On Road yol yardım paketlerimizi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden de kolayca satın alabilirsiniz.

Oto çilingir kategorimizi inceleyebilirsiniz.