Sık Karşılaşılan Silindir Arızaları Nelerdir? | Tur Assist

  1. Arıza
  2. Sık Karşılaşılan Silindir Arızaları Nelerdir? | Tur Assist
Sık Karşılaşılan Silindir Arızaları Nelerdir? | Tur Assist

Silindir Arızaları

Üst karterle birlikte silindir bloğu motorun gövdesini oluşturur. Silindir bloğu hem pistonlara yataklık eder hem de içerisindeki silindir ve silindir kapakları ile yanma odasını oluşturur. Kısaca araçlarda yer alan bir motorun çalışmak için ihtiyaç duyduğu temel sistemler doğrudan silindir bloğu ile ilintilidir.

Silindirlerde aşınma: Silindirlerdeki aşınma, sürtünme ile birlikte yanma, yağlama ve soğutmanın oluşturduğu fiziksel ve kimyasal etmenlerin silindir yüzeyini etkilemesi sebebiyle oluşur. Aşınma oval ve konik olarak gerçekleşir. Aşınmış silindirler ya segman değiştirilerek ya da bir üst çapa tornalanarak yenilenir.

Silindirlerde parlaklık: Silindirlerde parlaklık, silindir yüzeyinin belli bir çalışma süresinden sonra adeta bir ayna gibi parlak hale gelmesidir. İlk aşamada parlaklık bir arıza değildir hatta yüzeyin çizilmesini engeller. Ancak yeni segman takıldığında parlaklık segmanların silindire uyumunu zorlaştırır, yağ tüketimini ve kompresyon kaçağını artırır. Bunu engellemek için silindirler parlaklık ortadan kalkana kadar honlanır.

Yol Yardım Paketleri

Silindirlerde pürüzlenme: Birbirine sürtünen iki yüzey arasındaki sıcaklık erime noktasına kadar yükseldiğinde yüzeylerin birinden kopan parça diğer yüzeye yapışır, bu da pürüzlenmeyi oluşturur. Pürüzlenme arttığında yüzeyde çizilmeler başlar. Pürüzlü hale gelen silindirler honlanarak ya da bir üst çapa tornalanarak düzeltilir.

Silindirlerde çatlaklık: Silindir bloklarında görülen çatlaklar yetersiz soğutma ya da soğutma suyunun blok içinde donması sonucu oluşur. Çatlamış silindirler kuru gömlek geçirilerek düzeltilmeden kullanılamaz. Silindirlerdeki çatlak ciddi sıkıntılara yol açabileceğinden modern araçlarda çatlaklık kontrolü özel cihazlar aracılığıyla yapılır.

Aracınızın silindirlerinde meydana gelen herhangi bir sorun sebebiyle aracınızla yolda kaldığınızda, Tur Assist tarafından sizlere sunulan On Road yol yardım paketlerinin, yolculuk sırasında sizin ve sevdiklerinizin başına gelebilecek onlarca aksiliğe karşı tek telefonla çözüm ürettiğini hatırlatırız. On Road yol yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, yol yardım hizmetlerinden yararlanmak veya yalnızca bilgi almak için, 0850 202 47 99 no’lu telefon numaramızdan 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Oto Çekici

 “Sık Karşılaşılan Silindir Arızaları Nelerdir?” başlıklı yazımızdan Araç Arızası kategorisine geri dönebilir ya da Tur Assist tarafından desteklenen Yol Yardım Türkiye Bloguna gidebilirsiniz.