Lastik Tamiri Nasıl Yapılır? | Tur Assist

  1. Yol Yardım
  2. Lastik Tamiri Nasıl Yapılır? | Tur Assist
Lastik Tamiri Nasıl Yapılır?  | Tur Assist

Lastik Tamiri

Lastik tamiri deyip geçmeyin. Delinmiş yırtılmış ya da herhangi bir şekilde patlamış bir lastikle otomobili sürmeye devam ediyorsanız, hem kendi güvenliğinizi hem de aracınızın tüm tekerleklerini riske atmış oluyorsunuz demektir. Patlak lastikle yakın mesafede araç kullanmak dahi hem patlayan lastiğinize hem jantınıza hem de diğer lastiklere büyük zararlar verecektir.

Lastik Tamiri

Birçok jant deformasyonu bu tür durumlarda ortaya çıkar ve maddi açıdan kabarık bir faturayı da beraberinde getirir. Ayrıca patlak lastik ile araç kullanılmaya devam edildiğinde diğer lastiklerin yere basış açısı değişeceğinden deformasyon ve hasar sadece jant ile sınırlı kalmaz. Üstelik patlayan lastikteki hasar da gün geçtikçe fazlalaşır. Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden uzman bir lastik servisini ziyaret etmeniz hayli önemlidir. Lastik servisiniz size lastiğinizin değiştirilmesi ya da tamir edilmesi gerektiğini söyleyecek en yakın bakım ve onarım uzmanıdır.

Yol Yardım Paketleri

Lastik tamiri nasıl yapılır?

Dubleks dediğimiz şambriyelsiz ve geniş tabanlı lastiklerde herhangi bir delinme ve küçük yırtıklar fitil ve içten yama ile tamir edilebilirken şambrelli lastiklerde bu durum şambrele yapılan yama ile çözülmektedir. Günümüzde fitil tekniğine artık gereksinim duyulmasa da en yakın lastikçiye kadar bizleri taşıyan pratik bir yöntem olarak varlığını sürdürmektedir.

Fitil tekniği ile tamir:

Bu yöntemde lastiği tekerlekten çıkarmaya gerek duymadan öncelikle sert cisim batması ile sönmüş lastikteki yabancı cisim çıkarılır. Daha sonra fitil setinde bulunan iğne ucuna fitil yerleştirilir ve lateks bir yapıştırıcı ile sıvanır. Fitil, iğne yardımı ile lastiğe batırılarak tutturulur ve uçta kalan kısmı bir maket bıçağı vasıtası ile kesilir. Fitil, lastik içinde hamur yoğunluğunda bir sertliğe sahiptir. Fitiller çoğunlukla lastik içinde kuruyana dek ihtiyacımızı karşılasa da içten yama tekniği daha kalıcı bir çözüm olarak görülmektedir.

İçten yama ile tamir:

Bu tamir seçeneğinde lastiğin tekerlekten tamamen çıkarılması gerekmektedir. Daha sonra sert cismin battığı alan belirlenerek cisim çıkarılır. Ardından iç kısım traşlanarak yamaya uygun zemin hazırlanır ve yapıştırılır. Kısa bir süre yamanın kuruması beklendikten sonra lastik tekerleğe yeniden takılarak uygun ölçülerde hava basılır. Bu tamir seçeneği genellikle en kalıcı çözüm yöntemidir.

Şambrel tamiri:

Şambrelli lastiklerde şambriyel çıkarılarak patlak kısım tespit edilir ve buraya yama uygulanır. Kuruması beklendikten sonra lastiğe yeniden takılır. Şambriyelli lastiklerde maalesef farklı bir tamir metodu uygulanamamaktadır.

On Road Basic ve On Road Plus yol yardım paketleri, lastik patlamasından araç arızalarına, benzin bitmesinden anahtar kaybolması durumuna kadar geniş bir yelpazede aracınızı güvence altına alır. Gerekli durumlarda On Road yol yardım paketleri aracınızın servise çekilmesini sağlar. Hatta başınıza gelebilecek ani yaralanma ve hastalık durumunda ambulans veya refakatçi doktor tarafından, en uygun kabul edilen herhangi bir nakil aracıyla, en yakın tıbbi merkeze götürerek sizleri de koruma altına alır.
Oto Çekici
Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, lastik tamiri dahil yol yardım hizmeti almak ya da bilgi edinmek için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz. Ayrıca On Road yol yardım paketlerimizi daha detaylı incelemek ve satın almak için www.turassistleyasam.com internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Lastik kategorimize geri dönebilir ya da patlayan Lastik ölçüleri‘nin ne anlama geldiği hakkında bilgi alabilirsiniz.