Otomotiv Sektöründe Kaza Önleyici Çalışmalar | Tur Assist

  1. Trafik Kazası
  2. Otomotiv Sektöründe Kaza Önleyici Çalışmalar | Tur Assist
Otomotiv Sektöründe Kaza Önleyici Çalışmalar | Tur Assist

Otomotiv Sektöründe Kaza Önleyici Çalışmalar Nelerdir?

Kaza Testleri

Günümüzde otomotiv sektöründeki üretici firmalar, emniyete odaklı yüzlerce araştırma ve deney yapmaktadır. Bunlardan en bilineni, araçlar içerisine insana benzeyen maketler (dummy ) oturtularak gerçekleştirilen çarpışma testleridir. Değişik hızlarda, farklı şekillerde oluşturulan bu kazalar ve bu esnada maketlerin durumları firma mühendisleri tarafından dikkatlice incelenir, oluşan hasarı en aza indirmek için yeni yöntem ve teknikler geliştirilir.

Fren Sistemleri

Bir taşıtı harekete geçirmekten ziyade durdurmak, can güvenliği açısından hayati önem arz eder. Araçlarda kullanılan fren sistemleri, sürtünme kuvvetinin etkisiyle taşıtı yavaşlatma ve durdurma görevini yerine getirir. Özellikle ABS (anti blokaj sistemi), ASR (patinaj kontrol sistemi) gibi sistemler olası kazaların önlenmesi anlamında 90’lı yıllardan itibaren hayatımıza giren en önemli yeniliklerdendir.

Lastikler

Araçların yol ile temasını sağlayan ve hareketine imkân veren lastik, otomotiv sektörünün en temel unsurları arasında yer alır. Her alanda olduğu gibi lastik teknolojilerinde de hızlı bir gelişme gözlemlenmektedir. Özellikle gelişen teknoloji lastiklere güvenlik, düşük yuvarlanma direnci ve konforlu sürüş anlamında ciddi yenilikler getirmiştir.

Yol Yardım Paketleri

Yol Tutuş

Yol tutuş, lastikler ve lastiklerin zeminle yaptığı açılarla yakından alakalıdır. Direksiyon sistemi, rotlar ve denge çubuğu da (stabilizatör) yol tutuşunda önem arz eden unsurlar olmakla beraber bu hususta lastiklerin önemi oldukça yüksektir. Çünkü lastikler, yapısal özelliklerinin yanı sıra fiziksel özellikleriyle de yol tutuşuna, dolayısıyla güvenliğe katkıda bulunur.

Bununla birlikte üretici firmalar stabiliteyi güçlendirmek amacıyla birçok elektronik kontrollü sistem geliştirmiştir. Bunların en bilineni de ESP’dir. Bu sistem sayesinde tüm yol şartlarında, araçların yol tutuş kabiliyeti arttırılmıştır. ESP’nin en önemli özelliği, viraja hızlı girildiğinde, aracı devirmeye çalışan merkezkaç kuvvetine karşılık sistemin aracı yolda tutmasıdır.

Aydınlatma

Gece yolculuklarında, yağışlı ve sisli havalarda algılamayı artıran ve sürüş emniyetine katkı sağlayan özelliklerden birisi de dış aydınlatmadır. Gelişen otomotiv teknolojileri far sistemlerinde de devrim niteliğinde gelişmeler sağlamıştır. Söz gelimi akıllı far teknolojileri HD kalitesinde aydınlatma sunmanın yanı sıra sürüş ve yol bilgilerini yol üzerine yansıtmaktadır.

Tur Assist tarafından sizlere sunulan On Road yol yardım paketlerinin, yolculuk sırasında sizin ve sevdiklerinizin başına gelebilecek onlarca aksiliğe karşı tek telefonla çözüm ürettiğini hatırlatırız. On Road yol yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, yol yardım hizmetlerinden yararlanmak veya yalnızca bilgi almak için, 0850 202 47 99 no’lu telefon numaramızdan 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Oto Çekici

Trafik Kazası kategorisine geri dönebilir ya da Trafik Kazalarının Şekilleri hakkında bilgi alabilirsiniz.