Araç Konstrüksiyonunda Darbe Şiddetini Etkileyen Sebepler Nelerdir? | Tur Assist

  1. Trafik Kazası
  2. Araç Konstrüksiyonunda Darbe Şiddetini Etkileyen Sebepler Nelerdir? | Tur Assist
Araç Konstrüksiyonunda Darbe Şiddetini Etkileyen Sebepler Nelerdir? | Tur Assist

Araç Konstrüksiyonunda Darbe Şiddetini Ne Etkiler?

Araç konstrüksiyonu araçların genel olarak dış yapısını, dış yapıyı meydana getiren malzemeleri, bu malzemelerin bir araya getirilip birleştirilmesini ifade eder. Günümüzde sektördeki tüm mühendisler daha az yakıt tüketen, kaza anında sürücü ve yolcuların daha az hasar görmesini sağlayacak teknolojiler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Peki, araç konstrüksiyonunda darbe şiddetini etkileyen sebepler nelerdir?

Elastikiyet: Araç konstrüksiyonunda kullanılan metal malzemelerin belirli bir elastikiyete ve plastikliğe sahip olması beklenir. Bu durum malzemenin darbe emici olma özelliğini de destekler. Özellikle sac malzemelerin bir kaza esnasında şekil değiştirmesi, ezilerek darbeyi emmesi istenir. Böylece sürücü ve yolcuların darbeden etkilenme seviyesi azalır.

Gerilme yoğunluğu: Kaza anında darbe alan gövde, darbenin enerjisiyle gerilir. Ancak bu gerilmenin darbe alan kısma yoğunlaşmasını engellemek, darbenin gövde üzerine yayılarak ilerlemesini sağlamak gerekir. Aksi takdirde yolcular darbenin etkisinden daha şiddetli etkilenir. Yani darbe bir dirençle karşılaşır gövde üzerinde ilerleyemezse oluşan tepki kuvveti, yolcuları ileriye doğru daha kuvvetli bir biçimde fırlatmaya çalışır. İşte bu yüzden taşıtın gövde tasarımını yapan mühendisler tüm gövde parçalarını sonlu elemanlar metoduna göre hesaplayarak ideal boy ve oranda üretilerek birleştirilmesine yardımcı olur.

Yol Yardım Paketleri

Sacın deformasyon özellikleri: Günümüzdeki modern araçlarda, gövdenin en dış kısmı, kaza halinde darbe enerjisini emecek yani ezilecek şekilde mukavemet hesapları yapılarak, ince sac malzemelerden imal edilir. Daha kalın ve mukavemetli sac kullanılan eski araçlarda hem yakıt tüketimi hem de kaza hâlinde oluşan darbe enerjisi yüksektir. Üstelik ağır araçların kaygan zeminlerdeki yol tutuşu daha zayıftır. Günümüzdeki modern araçların omurgasını oluşturan şasi kısımları bile farklı tiplerde ve daha ince saclardan imal edilmektedir. Buna mukabil kapılar üstten ve ortadan desteklerle güçlendirilmiş, deformasyona karşı mukavemeti artırılmıştır.

Kısacası ilerleyen otomotiv teknolojileri sayesinde taşıt ağırlıkları, motor hacimleri ve taşıt ölçüleri azaltılmakta, özellikle araç konstrüksiyonu anlamında oluşacak kazaların sonuçlarını iyileştirmek için birçok önlem alınmaktadır.

Tur Assist tarafından sizlere sunulan On Road yol yardım paketlerinin, yolculuk sırasında sizin ve sevdiklerinizin başına gelebilecek onlarca aksiliğe karşı tek telefonla çözüm ürettiğini hatırlatırız. On Road yol yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, yol yardım hizmetlerinden yararlanmak veya yalnızca bilgi almak için, 0850 202 47 99 no’lu telefon numaramızdan 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Oto Çekici

Trafik Kazası kategorisine geri dönebilir ya da kazalarda ölüm ve ağır yaralanmaları en aza indirmek için geliştirilen sistemler hakkında bilgi alabilirsiniz.