Kontak Anahtarı Nedir? Kontak Anahtarı Arızaları Nelerdir? | Tur Assist

 1. Oto Kurtarma
 2. Kontak Anahtarı Nedir? Kontak Anahtarı Arızaları Nelerdir? | Tur Assist
Kontak Anahtarı Nedir? Kontak Anahtarı Arızaları Nelerdir? | Tur Assist

Kontak Anahtarı Nedir?

Araçlarımızda, boyutundan çok daha büyük öneme sahip parçalardan biri de kontak anahtarıdır. Kontak anahtarı, kelime anlamı itibari ile ateşleme anahtarı demektir. Kontağı ilk çevirdiğimizde aracımıza elektrik vermiş, ikinci çevirmede bujilere akım vererek yakıtını ateşlemiş ve üçüncü çevirmede ise volan dişlisini hareketlendirerek aracımızı başarı ile çalıştırmış oluruz. Bazı yeni nesil araçlarda “start” tuşu, kontak anahtarı işlevini görmektedir ve klasik kontak anahtarlarında olduğu gibi üç aşamadan geçmeniz gerekmez.
Yol Yardım Paketleri

Kontak anahtarı arızaları nelerdir?

Özellikle eski model araçlarda anahtar kırılması, kontak girişinin içeride kalması ya da ateşleme sisteminin arızalanması sonucu kontak anahtarları işlevlerini yitirebiliyorlardı. Günümüzde immobilizer çipli anahtarlar sayesinde bu tür arızalar %70 oranında azalsa da yeni nesil kontak anahtarlarında meydana gelen arızaları halen ortadan kaldırmıyor.

 • Araç beyninde gerçekleşecek bir kısa devre sonucu, çipli anahtar kodları silinebilir.
 • İmmobilizer anahtarlarınızı belirli bir yükseklikten sertçe yere düşürdüyseniz, anahtarınızın devreleri zarar görmüş olabilir.
 • Aracınızın kontak panelinde tozlanma veya oksitlenme meydana gelmiş olabilir.
 • Anahtarınızı uzun süre nemli ya da aşırı sıcak bir ortamda bıraktıysanız, çipli anahtarınızda kısa devre meydana gelmiş olabilir.
 • Anahtar yuvası sert bir cisim ile tıkanmış olabilir.

Kontak anahtarı arızası olduğunu nasıl anlarız?

İmmobilizer çipli sisteme sahip araçlarda herhangi bir arıza olması durumunda immobilizer ikaz lambası alarm verecektir. Bu gibi durumlarda yetkili servisinize danışmanızda fayda vardır.

Kontak anahtarı arızaları nasıl giderilir?

Eski nesil kontak anahtarı arızaları, kontak sistemi değiştirilerek veya yeni anahtar yapılarak çözülür iken, modern immobilizer çipli anahtarlarda arızalar sizi, daha zorlu bir sürecin başlangıcına götürebilir.

 • Yedek anahtarlar, yetkili servis bilgisayarlarınca araca yeniden tanıtılabilir.
 • Mevcut immobilizer anahtarlarınızın çiplerine yeni yazılım yüklenebilir.
 • Anahtarlarınızı kaybettiyseniz, yetkili servisinizde aracınızın beynine kopya bir anahtar tanıtabilirsiniz.
 • Anahtarlarınızın pili siz farkında olmadan bitmiş olabilir. Unutmayın ki, anahtarlarda bir çok arıza nedeni bu sebebe dayanmaktadır.

Tur Assist, oto çilingir hizmetiyle 7/24 yanınızda!

1996 yılından bu yana acil durumlarda asistans hizmetleri veren Tur Assist, oto anahtar kaybı ya da hırsızlığı gibi konularda size hızlı çözümler sunuyor. Türkiye’nin her noktasında 7/24 acil hizmetler sağlayan Tur Assist, On Road yol yardım paketinin bünyesinde sağladığı oto çilingir hizmeti ile sizi yolda güvende hissettirir.

On Road Basic ve On Road Plus yol yardım paketleri, araç arızalarından benzin bitmesine, lastik sorunlarından anahtar kaybolmasına kadar geniş bir yelpazede aracınızı güvence altına alır. Gerekli durumlarda aracınızın servise çekilmesini sağlar. Bunun yanı sıra ani yaralanma ve hastalık durumunda ambulans veya refakatçi doktor tarafından, en uygun kabul edilen herhangi bir nakil aracıyla, en yakın tıbbi merkeze götürerek sizleri de koruma altına alır.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, yol yardım hizmetleri veya yalnızca bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi 0850 202 47 99 no.lu telefondan arayabilirsiniz. Ayrıca On Road yol yardım paketlerimizi www.turassistleyasam.com  sitemizden de satın alabilirsiniz.
Oto Çekici

Oto çilingir kategorimize geri dönebilir ya da Oto Çilingir Seçiminin Önemi hakkında bilgi alabilirsiniz.