Lastik Patlaması Anında Neler Yapmalı? | Tur Assist

  1. Lastik Patlaması Anında Neler Yapmalı? | Tur Assist

Lastik Patlaması

Otomobil kullanıcısı olan herkes çok iyi bilir ki lastik patlaması, yolda karşılaşabileceğimiz aksaklıkların en başında geldiği gibi aynı zamanda çok da tehlikeli bir durumdur. Örneğin aracınızla 100 kilometre hızla seyir halindeyken yaşayabileceğiniz lastik patlaması aracın aniden savrulmasına hatta takla atmasına sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için yola çıkmadan önce aracınızın lastik bakımını yaptırmalı ve yanınızda her daim stepne hazır bulundurmalısınız.

lastik patlaması
lastik patlaması

Lastik patlaması durumunda ne yapılmalı?

Olası bir lastik patlamasını fark ettiğiniz durumda hızınızı düşürerek sağ şeride doğru yanaşmalı ve aracınızla ani fren yapmaktan kaçınmalısınız.

Ani fren yapmadan hızımızı nasıl düşürebiliriz?

Yaşanan deneyimler ve kazalar göstermiştir ki; lastik patlamalarında araçların takla atmaları ve savrulmaları ani yapılan frenlerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle seyir halindeyken aracınızda lastik patlaması fark ettiğinizde ani fren yapmaktan  kaçınarak motor freni diye tabir edilen vites düşürme işlemi ile yavaşlamalı ve sağ tarafta bulunan emniyet şeridine yanaşarak reflektörlerimizi araca uygun mesafelere yerleştirmeliyiz.

Lastik patlamasına karşı alacağımız önlemler nelerdir?

lastik patlaması
lastik patlaması

Olası bir lastik patlamasına karşı alınacak en basit önlem aracı dikkatli bir şekilde sürmek ve düzenli lastik bakımı olacaktır. Aracınız ile seyir halindeyken inşaat molozları arasından geçmekten kaçınarak, cam kırıkları ile dolu şeritlerden uzaklaşmak bu konuda faydalı olacaktır.

Lastik arasına giren bir çivi veya cam parçası, araç lastiğini o an patlatmasa dahi zamanla havasını indirecek ve bir sonraki sürüş deneyiminde sizi yolda bırakacaktır. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak da araçlarımızda her daim stepne tekerlek bulundurmamız gerekmektedir. Lastik patlamalarına neden olan bir diğer konu ise araca aşırı yük bindirilmesidir. Bindirilen yük esasen lastiklere bindiğinden, kısa sürede jantlara temas edecek ve lastiği bir bıçak gibi kesmeye başlayacaktır.

Seyir halindeyken lastiklerin yırtılıp jantların asfalt ile temas etmesi ise toparlaması çok güç bir durumdur. Bu gibi durumlarda soğukkanlılığımızı koruyarak direksiyon hakimiyetini kaybetmeden vites küçülterek aracı sağ şeride yanaştırmalıyız.

Lastik bakımı nasıl yapılmalı?

Yola çıkmadan önce;

  • Lastik basıncı  ölçülmeli
  • Lastiklerin sırt kısımlarını kontrol edilmeli
  • Lastiklerin yerleri  değiştirilmeli
  • Değişim zamanı geldiği anlaşılan lastikler değiştirilmeli

Her ne kadar lastik bakımına özen gösterseniz de lastik patlaması hiç ummadığınız bir zamanda başınızı ağrıtabilir. Unutmayın, lastiğinizle ya da aracınızla ilgili herhangi bir sorun yaşadığınızda Tur Assist On Road yol yardım paketleri 7/24 size destek olacaktır. Konu hakkındaki detaylı bilgilere http://www.turassistleyasam.com/ sitemizi ziyaret ederek de ulaşabilirsiniz.

Hangi durumlarda Lastik Hava Basıncı Kaza Yapmanıza Yol Açabilir” yazımızı inceleyebilir ya da Lastik Patlaması kategorimize geri dönebilirsiniz.