Volan Nedir? Volan Arızası Nedir? | Tur Assist

  1. Arıza
  2. Volan Nedir? Volan Arızası Nedir? | Tur Assist
Volan Nedir? Volan Arızası Nedir?  | Tur Assist

Motorlu Araçlarda Volan Arızaları

Volan, motorun bütün devirlerinde krank milinin düzgün ve dengeli bir biçimde dönmesini sağlar. Aynı zamanda volan kavrama diskine hareket veren bir kavrama parçası olarak kavramaya yataklık eder. Ayrıca üzerindeki volan dişlisi sayesinde motor ilk hareketi alır. Bunun için marş anında, marş dişlileri ile volan dişlisi beraber çalışır.

En sık karşılaşılan volan arızaları volan yüzeyinin aşınması, çizilmesi, çatlaması ya da volan dişlilerinin kırılmasıdır. Teorik olarak yüzey yukarıda nitelendirilen şekilde deforme olduğunda yüzey baskı plakası ile birlikte taşlanır. Taşlama esnasında yüzey 1,5 mm kadar kaldırılır. Eğer düzgün bir sürtünme yüzeyi elde edilemiyorsa volan ve baskı plakası komple değiştirilir.

Yol Yardım Paketleri

Eğer volan dişlileri aşınmış ya da kırılmışsa dişliler ısıtılarak zımba ve çekiç yardımıyla çıkarılır. Yerine konacak dişliler de aynı yöntemle yani ısıtılarak zımba ve çekiç yardımıyla takılır. Eğer dişli çok fazla aşınmamışsa değiştirilmeden sadece ters çevrilerek bir süre daha kullanılabilir.

Günümüzde kullanılan modern araçlarda genellikle volan dişlisi volana cıvatalarla veya kaynakla tutturulmuştur. Bu tip volanların değiştirilmesi çok zor olduğundan aşınma ile karşılaşıldığında volan komple değiştirilir.

Volanda yukarıdaki işlemlerden hangisi yapılmış olursa olsun mutlaka işlem sonrasında salgı kontrolü yapılır. Bunun için Komparatör üst kartere bağlandıktan sonra, komparatör ayağı volana temas ettirilir. İbre sıfırlandıktan sonra, motor 360° döndürülerek volan salgısı ölçülür. Eğer volandaki salgı 0,20 mm’den fazla ise salgı normal sınırına inene kadar volan flanşı ve volan bağlama yüzeyi gözden geçirilir.

Marş sistemlerinde meydana gelen herhangi bir sorun sebebiyle aracınızla yolda kaldığınızda, Tur Assist tarafından sizlere sunulan On Road yol yardım paketlerinin, yolculuk sırasında sizin ve sevdiklerinizin başına gelebilecek onlarca aksiliğe karşı tek telefonla çözüm ürettiğini hatırlatırız. On Road yol yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, yol yardım hizmetlerinden yararlanmak veya yalnızca bilgi almak için, 0850 202 47 99 no’lu telefon numaramızdan 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Oto Çekici

 “Volan Nedir? Volan Arızası Nedir?” başlıklı yazımızdan Araç Arızası kategorisine geri dönebilir ya da Tur Assist tarafından desteklenen Yol Yardım Türkiye Bloguna geri dönebilirsiniz.

Çerez Politikası | KVKK Formu