Tekerlek Rulmanları Nedir? Neden Arızalanır? | Tur Assist

  1. Arıza
  2. Tekerlek Rulmanları Nedir? Neden Arızalanır? | Tur Assist
Tekerlek Rulmanları Nedir? Neden Arızalanır? | Tur Assist

Tekerlek Rulmanları Neden Arızalanır?

Tekerlek rulmanları, diferansiyel çıkış milinden tekerlek bağlantısına iletilen dönme hareketi sonucunda ortaya çıkan itme kuvvetini üzerine alır ve aracın şasesine iletir. Tekerlek mafsalı ile fren diski arasında konumlanır.

Tekerlek rulmanları düz silindirik, konik silindirik ve küresel bilyeli olmak üzere üçe ayrılır. Dayanıklı çelikten imal edilip sıkıca preslenerek monte edilir. Tekerlek rulmanları arızalandığında, araç seyir halindeyken bilye çarpışma sesine benzer sesler duyulur. Müdahale edilmediği takdirde aşırı ısınan rulmanlar dağılarak parçalanır, kritik bir işleve sahip bu parçaların deformasyonu ciddi kazalara yol açabilir. Olası arızalarda tekerlek rulmanları tamir edilmez, yenisi ile değiştirilir.

Tekerlek Rulmanları Hangi Koşullarda Arızalanır?

Her mekanik parça gibi tekerlek rulmanlarının ömrünü etkileyen birçok sebep vardır.  Hava ve yol koşulları, tümsek, kasis ve çukurlar, işçilik hataları rulman arızalarının en belirgin sebeplerindendir. Hava koşulları rulmanın aşırı ısınmasına, yataklardaki yağın deforme olmasına sebebiyet verebilir. İşçilik hataları rulmanın sıkı bir biçimde oturmamasına yol açabilir. Yol koşulları ve buna bağlı araç kullanımı rulmanda mekanik hasarlara neden olabilir.

Yol Yardım Paketleri

Tekerlek rulmanlarından alınmış ölçüm değerleri ABS sistemi için de kullanılır. Bu bakımdan tekerlek rulmanlarındaki mekanik arızalar araç üzerindeki ABS sistemin de arızalanmasına sebebiyet verir.

Tekerlek rulmanları kontrol edilirken tekerleklerin, fren diskinin, aks başının, rotilin, poyranın ve segmanların sökülmesi gerekir. Dış yüzey ve yer bulma deliği dikkatlice incelenir. Herhangi bir deformasyon tespit edilmesi durumunda, tekerlek rulmanlarının güvenlik açısından kritik parçalar olduğu göz önünde bulundurularak yenisi ile değiştirilir.

Tekerlek rulman arızaları gibi herhangi bir mekanik sorun sebebiyle aracınızla yolda kaldığınızda, Tur Assist tarafından sizlere sunulan On Road yol yardım paketlerinin, yolculuk sırasında sizin ve sevdiklerinizin başına gelebilecek onlarca aksiliğe karşı tek telefonla çözüm ürettiğini hatırlatırız. On Road yol yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, yol yardım hizmetlerinden yararlanmak veya yalnızca bilgi almak için, 0850 202 47 99 no’lu telefon numaramızdan 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Oto Çekici

“Tekerlek Rulmanları Nedir? Neden Arızalanır?” başlıklı yazımızdan Araç Arızası kategorisine geri dönebilir ya da Tur Assist tarafından desteklenen Yol Yardım Türkiye Bloguna geri dönebilirsiniz.

Çerez Politikası | KVKK Formu