Sık Karşılaşılan Ön Takım Arızaları Nelerdir? | Tur Assist

  1. Arıza
  2. Sık Karşılaşılan Ön Takım Arızaları Nelerdir? | Tur Assist
Sık Karşılaşılan Ön Takım Arızaları Nelerdir? | Tur Assist

Sık Karşılaşılan Ön Takım Arızaları

Motorlu araçlarda ön takım dendiğinde tekerlekler, aks ve süspansiyon sistemi akla gelir. Ön takım aracın yol tutuşunu, dolayısıyla sürüş güvenliğini doğrudan etkiler. Bu bakımdan olası arızaların en kısa zamanda giderilmesi hayati önem arz eder.

Peki, sık karşılaşılan ön takım arızaları nelerdir?

Lastik balansı arızaları: Araçların hareket etmesini sağlayan lastik grubu lastik, jant, kampana, fren sistemi gibi birçok parçanın eş zamanlı ve dengeli bir biçimde çalışmasıyla görevini yerine getirebilir. Bu bakımdan sistem içerisinde yer alan parça ağırlıklarının eşit ve dengeli bir biçimde dağılması önem arz eder. Olası farklılıklar titreşimin artmasına, yol tutuşun azalmasına yol açar. Kısaca lastik balansı bulunmayan bir araç tekerleklerin aşağı yukarı hareket etmesine, direksiyonun sağa sola çekmesine, direksiyonda ekstra titreşim olmasına sebebiyet verir.

Rot başı arızaları: Rot başı bir araçta direksiyondan verilen hareketi tekerleklere aktararak, tekerleklerin düşey eksene göre sağlıklı bir biçimde dönmesini sağlayan bağlantı elemanıdır. Aşınmanın minimize edilmesi bakımından toz lastiğinin sızdırmaz olması önem arz eder. Toz lastiğinin deforme olması durumunda rot başlarının içine toz, çamur, pislik vb. yabancı malzemeler girer; bu durumda mafsaldaki aşınma hızlanır. Aşınma bir süre sonra rot başı içinde boşluklar oluşmasına sebebiyet verir.

Rotil arızaları: Araçlarda insan vücudundaki eklem görevini gören rotil, her koşulda aks bağlantılarını gerçekleştirmeye yarayan, her yöne dönebilen ve mafsal olarak kullanılan küre biçiminde bir parçadır. Olası arızalarda araç lifte alınarak önce tekerlekler sağa sola, ileri geri hareket ettirilir ve ne kadar boşluk olduğu tespit edilir. Boşluğu fazla olan rotillerde herhangi bir zorlama, sıkışma, tutukluk, sürtünme tespit edilirse yenisi ile değişim yapılır.

Yol Yardım Paketleri

Rot mili arızaları: Rot mili direksiyon komuta kolunun rot başına bağlanmasına yardımcı olan parçadır; bir tarafı direksiyon kutusuna diğer tarafı da rot başına bağlıdır. Rot milleri darbe almadığı sürece kolay kolay arızalanmaz, sadece direksiyon kutusuna bağlı olan taraftaki körüğün periyodik bakımlarda kontrol edilmesi ve yırtılma tespit edilirse yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Darbe alması durumunda mafsallarda aşınmalar oluşur, bu aşınmalar da rot milinde boşluk oluşmasına sebebiyet verir.

Teker rulmanları arızaları: Tekerlek rulmanları, diferansiyel çıkış milinden tekerlek bağlantısına iletilen dönme hareketi sonucunda ortaya çıkan itme kuvvetini üzerine alır ve aracın şasesine iletir. Tekerlek mafsalı ile fren diski arasında konumlanır. Tekerlek rulmanları arızalandığında, araç seyir halindeyken bilye çarpışma sesine benzer sesler duyulur. Her mekanik parça gibi tekerlek rulmanlarının ömrünü etkileyen birçok sebep vardır.  Hava ve yol koşulları, tümsek, kasis ve çukurlar, işçilik hataları rulman arızalarının en belirgin sebeplerindendir.

Denge kolu arızaları: Süspansiyon sisteminin bir bağlantı parçası olan denge kolu sayesinde aracın yol tutuşu artar, virajlarda aracın sağa sola yatması minimize edilir. Denge kolu arızaları kullanım kaynaklı olarak burç veya rotlardaki aşınmalardan meydana gelir. Aşınmalar zamanla boşlukların oluşmasına sebebiyet verir. Bu boşluklar kasis ve virajlarda hem konforu hem de yol tutuşu negatif olarak etkiler.

Denge çubuğu arızaları: Viraj denge çubukları, tıpkı denge kolu gibi araçların keskin virajlarda savrulmasını engelleyen bir diğer süspansiyon sistemi elemanıdır. Aracın süspansiyon sisteminin bir tarafta aşırı sıkışmasını diğer tarafta da esnemesini engeller. Kullanım kaynaklı olarak burçların lastik parçaları aşınabilir ve bu aşınmalar bir takım boşluklar yaratabilir. Arıza, kasis ve virajlarda araçtan gelen metal seslerinden kolayca anlaşılabilir.

Ön takım arızası gibi herhangi bir mekanik sorun sebebiyle aracınızla yolda kaldığınızda, Tur Assist tarafından sizlere sunulan On Road yol yardım paketlerinin, yolculuk sırasında sizin ve sevdiklerinizin başına gelebilecek onlarca aksiliğe karşı tek telefonla çözüm ürettiğini hatırlatırız. On Road yol yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, yol yardım hizmetlerinden yararlanmak veya yalnızca bilgi almak için, 0850 202 47 99 no’lu telefon numaramızdan 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Oto Çekici

“Sık Karşılaşılan Ön Takım Arızaları Nelerdir?” başlıklı yazımızdan Araç Arızası kategorisine geri dönebilir ya da Tur Assist tarafından desteklenen Yol Yardım Türkiye Bloguna geri dönebilirsiniz.

Çerez Politikası | KVKK Formu