Sık Karşılaşılan Amortisör Arızaları ve Belirtileri Nelerdir? | Tur Assist

 1. Arıza
 2. Sık Karşılaşılan Amortisör Arızaları ve Belirtileri Nelerdir? | Tur Assist
Sık Karşılaşılan Amortisör Arızaları ve Belirtileri Nelerdir? | Tur Assist

Amortisör Arızaları

Amortisör arızaları sürücüler tarafından kolay anlaşılmaz. Zaman içerisinde bozulabilen amortisörlerin arıza belirtilerine özellikle dikkat edilmezse sürücü arıza olduğunu fark etmeden araç kullanmaya devam edebilir.

Ani fren yapıldığında araç öne doğru her zamankinden daha fazla yığılıyorsa ya da araç sürüş esnasında yan rüzgarlardan fazlasıyla etkilenmeye başladıysa amortisörler arıza belirtisi veriyor demektir.

Bu durumda direksiyon kutusu, dişli kutusu, aks bilyeleri, şaft istavrozu, helezon, diferansiyel, lastikler, kauçuk burçlar, süspansiyon, rot gibi birçok bağlantılı parçada deformasyon oluşur. Amortisör arızalarından bazıları aşağıdaki gibidir.

En sık karşılaşılan amortisör arızaları ve olası sonuçları

1. Amortisör kilitlenmesi: Amortisörün kilitlenmesi aracın tüm bağlantı parçalarına zarar verir. Bu durum aracın güvenliğini azaltarak tüm darbelere açık bir şekilde maruz kalmasına yol açar.

2. Amortisör bağlantılarında arıza: Parçaların aşırı korozyon ya da metal yorulması sonucu zayıflaması bağlantılarda kırılma ya da kopma tehlikesi oluşturabilir.

3. Amortisör gövdenin deformasyonu: Gövdede meydana gelen deformasyon pistonun aşağı yukarı hareketini yavaşlatır; hatta amortisörün kilitlenmesine yol açar.

4. Amortisörde yağ kaçağı: Amortisörün fonksiyonel görevlerini yapmasını engeller.

Yol Yardım Paketleri

5. Amortisör piston mili arızası: Amortisör piston mili arızalanarak paslanırsa amortisör yağ kaçırmaya başlar. Ayrıca yağ keçesi daha çabuk aşınır.

6. Amortisör bağlantı burçlarının arızası: Burçların çatlaması ya da aşırı şekilde deforme olması aracın kalkış, duruş ve kasisli yollardan geçişinde ses oluşturur.

Amortisör arızalarının belirtileri nelerdir?

Arızalı bir amortisör seyir halindeyken aşağıdaki belirtileri verir:

 • Direksiyonda sertleşme meydana gelir.
 • Aracın kullanımı zorlaşır, sürücünün araç kullanımından dolayı yorgunluğu artar.
 • Fren sistemi zayıflar, bu durum ise kaza riskini artırır.
 • Direksiyonda titreme meydana gelir.
 • Süspansiyon sisteminde yumuşama oluşur.
 • Aracın yol tutuşu zayıflar.
 • Islak zeminde ise araç kayma yapabilir. Amortisörleri %50 oranında aşınmış bir araç, zemini 6mm su ile kaplı bir yolda, amortisörleri sağlam olan bir araca göre %10 daha düşük bir hızda kaymaya başlar.
 • Amortisörün arızalı olması aracın gece görüşünün bozulmasına, gece görüşünün tehlikeli ve yorucu olmasına yol açar. Ayrıca arızalı amortisör ile aracın gövdesinin sürekli ve aşırı bir şekilde sallanması araç farlarının karşı yönden gelen sürücüleri rahatsız etmesine sebep olur.
 • Eğer amortisör % 50 oranında aşınmış ise aracın emniyet hızı viraj ve kuru zeminde azalır. Bu azalma oranı % 10 ‘dur
 • Lastiklerde düzensiz bir aşıntı meydana gelir. Çoğu zaman bu bölgesel aşıntılar çok hızlı oluşur.

Tur Assist tarafından tüketicinin beğenisine sunulan On Road yol yardım paketleri, yolculuk sırasında sizin ve sevdiklerinizin başına gelebilecek onlarca aksiliğe karşı tek telefonla çözüm üretir.

On Road Pratik ve On Road Plus yol yardım paketleri, araç arızalarından benzin bitmesine, lastik sorunlarından anahtar kaybolmasına kadar oldukça geniş bir yelpazede aracınızı güvence altına alır ve gerekli durumlarda aracınızın servise çekilmesini sağlar. Hatta ani yaralanma ve hastalık durumunda en uygun kabul edilen herhangi bir nakil aracıyla, sizi en yakın tıbbi merkeze götürerek koruma altına alır.

On Road yol yardım paketlerimizi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden kolayca satın alabilirsiniz!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, yol yardım hizmetleri veya yalnızca bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi 0850 202 47 80 numaralı telefondan bizleri arayabilirsiniz!

Oto Çekici

Araç Arızaları kategorimize geri dönebilir ya da Şaft ve Mafsal arızaları hakkında bilgi alabilirsiniz.