Şanzıman arızaları nelerdir? Nasıl meydana gelir? Nasıl Anlaşılır? | Tur Assist

  1. Arıza
  2. Şanzıman arızaları nelerdir? Nasıl meydana gelir? Nasıl Anlaşılır? | Tur Assist
Şanzıman arızaları nelerdir? Nasıl meydana gelir? Nasıl Anlaşılır? | Tur Assist

Şanzıman Arızaları Nedir?

Şanzıman arızaları sıklıkla otomatik şanzımanlı araçlarda görülse de aracın kullanımına ve  kilometresine bağlı olarak manuel şanzımanlarda da yaşanmaktadır. Günümüzde pek çok manuel şanzıman arızası, hatalı vites değiştirmek, aracın devrini zorlamak gibi kullanıcı kaynaklı sebeplerden meydana gelmektedir.

Şanzıman arızaları nelerdir? Nasıl meydana gelir? Nasıl Anlaşılır?

Şanzıman Arızaları

Vites kavramanın zorlaşması ve vitese geçmeme arızası:

Araçlarda en sık görülen şanzıman arızasıdır. Vites geçişlerinde zorluk yaşanması ve vites kutusundan çeşitli rahatsız edici seslerin gelmesiyle anlaşılabileceği gibi viteslerdeki boşluk hissinden de fark edilebilir. Bu gibi belirtiler senkromeç arızası göstergesi olabilir. Senkromeçler, ardışık iki vites arasındaki geçişleri sağlayan parçalardır. Böyle bir arıza yaşanması durumunda senkromeçler değiştirilerek arıza giderilebilmektedir.
Yol Yardım Paketleri

Vites değiştirirken gelen rahatsız edici sesler:

Genellikle vites geçişlerinde vites pedalına tam olarak basılamamasından kaynaklanan seslerdir. Birçok zaman vites dişlilerinde dönen elemanların sıkışma yapmasından da kaynaklanabilir. Hatta maşon çatalı yamulmuş ya da kilit pimleri bozulmuş olabilir. Bunların yanı sıra şanzıman yağının bitmiş ve azalmış olması da bu gibi durumları tetikleyecektir. Bunu anlamanın en iyi yolu öncelikle vites geçişlerindeki sertliğe dikkat etmek ve akabinde şanzıman yağını kontrol etmek olacaktır.

Şanzımanın yağ kaçırması:

Şanzıman keçeleri erimiş ya da delinmiş, sertifikasız yağlar kullanılmasına bağlı şanzıman yağı kabarmış, şanzıman gövdesinde delinme ve çatlak yaşanmış, diferansiyel akslarının yağ keçelerinde sızdırma yaşanıyor veya şanzımana gereğinden fazla yağ dolduruldu ise şanzımandan yağ kaçağı yaşanabilir. Böyle bir arızanın yaşanıp yaşanmadığını aracınızı lifte çıkararak gözle görebilirsiniz.

Aracınızın viteste kilitlenmesi ve vites değiştirememeniz:

Vites kolu ya da şanzıman şaftı sıkışması durumunda aracınızın vitesi kilitlenecek ve vites değiştiremeyecek durumda kalacaktır. Bazı durumlarda şanzıman yağı ile ilgili bir durum olsa da mutlaka yetkili bir serviste araç lifte çıkarılarak bakımları yapılmalıdır.

On Road Basic ve On Road Plus yol yardım paketleri, şanzıman arızalarından benzin bitmesine, lastik sorunlarından anahtar kaybolmasına kadar geniş bir yelpazede aracınızı güvence altına alır, gerekli durumlarda aracınızın servise çekilmesini sağlar. Hatta ani yaralanma ve hastalık durumunda ambulans veya refakatçi doktor tarafından, en uygun kabul edilen herhangi bir nakil aracıyla, en yakın tıbbi merkeze götürerek sizleri de koruma altına alır.

Oto Çekici

On Road yol yardım paketlerimizi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, yol yardım hizmetleri veya yalnızca bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi 0850 202 47 99 no.lu telefondan arayabilirsiniz!

Araç Arızaları kategorisine geri dönebilir ya da DSG şanzıman arızaları hakkında bilgi alabilirsiniz.