Rot Mili Ne İşe Yarar? Rot Mili Arızaları Nelerdir? | Tur Assist

  1. Arıza
  2. Rot Mili Ne İşe Yarar? Rot Mili Arızaları Nelerdir? | Tur Assist
Rot Mili Ne İşe Yarar? Rot Mili Arızaları Nelerdir? | Tur Assist

Rot Mili Nedir?

Rot mili direksiyon komuta kolunun rot başına bağlanmasına yardımcı olan parçadır; bir tarafı direksiyon kutusuna diğer tarafı da rot başına bağlıdır. Rot mili tekerleklere gelen düşey ve yatay kuvvetleri taşırken diğer yandan araç dönerken direksiyon çatallarına bir pim vazifesi görür. Bununla birlikte direksiyon sisteminden verilen yön doğrultusunda hareketi rot kolundan alır ve direksiyon mafsalına iletir.

Araçlardaki sağ ve sol rot başları gibi sağ ve sol rot kolu ya da rot mili olarak ikiye ayrılır. Teorik olarak rot milinin tekerleklerin maksimum dönme hareketini sağlayacak salınım açısında olması gerekir.

Rot Mili Arızaları

Rot milleri darbe almadığı sürece kolay kolay arızalanmaz, sadece direksiyon kutusuna bağlı olan taraftaki körüğün periyodik bakımlarda kontrol edilmesi ve yırtılma tespit edilirse yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Darbe alması durumunda mafsallarda aşınmalar oluşur, bu aşınmalar da rot milinde boşluk oluşmasına sebebiyet verir.

Yol Yardım Paketleri

Bir nevi süspansiyon parçası olan rot mili deforme olduğunda ekstra ses, ekstra titreşim gibi sıkıntılarla hem araç konforunu hem de sürüş güvenliğini negatif yönde etkiler. Tekerlekler daha çabuk aşınır. Bu ve benzeri herhangi bir problem tespit edilmesi durumunda rot mili tamir edilmez, yenisiyle değiştirilir.

Rot başları, rotiller ya da rot milinde meydana gelen herhangi bir sorun sebebiyle aracınızla yolda kaldığınızda, Tur Assist tarafından sizlere sunulan On Road yol yardım paketlerinin, yolculuk sırasında sizin ve sevdiklerinizin başına gelebilecek onlarca aksiliğe karşı tek telefonla çözüm ürettiğini hatırlatırız. On Road yol yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, yol yardım hizmetlerinden yararlanmak veya yalnızca bilgi almak için, 0850 202 47 99 no’lu telefon numaramızdan 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Oto Çekici

“Rot Mili Ne İşe Yarar? Rot Mili Arızaları Nelerdir?” başlıklı yazımızdan Araç Arızası kategorisine geri dönebilir ya da Tur Assist tarafından desteklenen Yol Yardım Türkiye Bloguna geri dönebilirsiniz.