Motorlu Araçlardaki Şaft ve Mafsal Arızaları | Tur Assist

  1. Arıza
  2. Motorlu Araçlardaki Şaft ve Mafsal Arızaları | Tur Assist
Motorlu Araçlardaki Şaft ve Mafsal Arızaları | Tur Assist

Şaft ve Mafsalların Arızaları

Vites kutusu çıkış milinden alınan hareketin diferansiyele iletilebilmesi için kullanılan ara mile “şaft” adı verilir. Eksenleri aynı hizada olmayan miller arasında dairesel hareket iletimini sağlamak amacıyla kullanılan parçalara üniversal mafsal, şaftların boylarında meydana gelebilecek uzama veya kısalmalara müsaade edebilmek için kullanılan içi frezeli mafsallara da kayıcı mafsal denir.

Şaft ve mafsallar nadiren de olsa bazı arıza belirtileri gösterebilirler. Şaft ve mafsalların arızalanmasına motor ve taşıttan kaynaklanan ağır yükler sebep olduğu gibi, kimi zaman döndürme momentinin etkileri ile birlikte yolun engebeli yapısından kaynaklanan darbeler ve bununla birlikte gelişen titreşimler de sebep olabilir. Şaft ve mafsallarda meydana gelen arızaların bazıları aşağıdaki gibidir:

1. Mafsal keçelerinde yağ kaçağı

Kimi durumlarda üniversal mafsal keçeleri yağ kaçırabilir. Gresörlüksüz olan mafsallarda eğer kaçak meydana geldiyse mafsal değiştirilerek problem ortadan kaldırılır.

2. Şafttaki balans problemleri

Şaftın salgısı ve balanssızlığı genellikle şaftı değiştirilmiş, onarım görmüş ve alt kısmı yere vurmuş araçlarda görülür. Nadir görülen bir arıza olsa da araç hareket ederken hıza bağlı olarak şaside titreme artışı meydana geliyorsa arıza olduğu anlaşılmalıdır. Şaftın salgısı ölçülmeli ve eğriliği 0,8 mm’yi geçiyorsa şaft değiştirilmelidir.

Yol Yardım Paketleri

3. Mafsallardan ses gelmesi

Kayıcı olan mafsal eğer kuru ve yağsız ise araç kalkışlarında darbe sesi meydana gelir. Bu gibi bir durumda mafsal greslenir. Eğer kasislerde motorun alt kısmında ”klik” gibi bir ses geliyorsa bu durum mafsalın çok sıkı olduğuna ya da eğildiğine işarettir. Oluşan arızanın tam olarak tespit edilebilmesi için şaftın alınarak üzerinde bulunan mafsalın nasıl hareket ettiğinin kontrol edilmesi gerekir. Eğer mafsal her yöne herhangi bir tutukluk yapmadan dönebiliyorsa önemli bir problem olmadığı anlamına gelir.

4. Şaft rulmanından ses gelmesi

Araç hareket ederken eğer altından ses geliyorsa, bu durum şaft rulmanında arıza olduğunun belirtisidir. Problem şaft rulmanının gresinin bozulması ya da akmasından kaynaklanır. Arıza, şaft orta bağlantı rulmanının değiştirilmesi ile birlikte ortadan kalkar.

1996 yılından bu yana asistans hizmetleri denince akla ilk gelen firma olan Tur Assist, 6.000’e yakın hizmet sağlayıcısı ile her zaman yanınızda. Yardım talebiniz üzerine, Türkiye sınırları içerisinde bulunduğunuz noktaya hızlı bir şekilde intikal eden oto çekici ekibi aracınızı çekerek sizi, içinde bulunduğunuz sıkıntılı durumdan kurtarır.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, yol yardım paketlerimiz On Road’un sağladığı yol yardım hizmetlerinden faydalanmak veya sadece yol yardımla ilgili bilgi almak için, 0850 202 47 80 numaralı telefondan 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Dilerseniz On Road yol yardım paketlerimizi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden de kolayca satın alabilirsiniz.

Oto Çekici

Araç Arızası kategorimize geri dönebilir ya da Marş Motoru Arızaları hakkında bilgi alabilirsiniz.