Kam Mili Arızaları Nelerdir? | Tur Assist

  1. Arıza
  2. Kam Mili Arızaları Nelerdir? | Tur Assist
Kam Mili Arızaları Nelerdir? | Tur Assist

Kam Mili Arızaları

Kam Mili Nedir?

Motor krank milinden hareket alarak çalışan kam mili, supapları istenilen zamanda açma/kapama ve supapları gerektiği kadar açık tutma görevlerini yerine getirir. Motorun yapısına göre değişmekle beraber dört zamanlı bir motorda en az bir tane kam mili bulunur.

Kam milleri küresel grafitli dökme demirden veya çelik alaşımlarından presle dövülerek imal edilir. Mil üzerinde kam, muylu ve supap zamanlama düzenekleri bulunur. Genellikle emme ve egzoz supapları için ayrı ayrı kam mili kullanılır.

Kam Mili Arızaları Nelerdir?

Kam mili muyluların, yatakların veya kamlarının aşınması: Bu problem supapların açık kalma zamanlarını ve açılma mesafelerini azaltır. Supap mekanizmasının parçalarında mekanik problemlerin çıkmasına sebebiyet verir. Sonucunda motorun performansı düşer, supaplardan ses gelir ve yakıt tüketimi artar.

Yol Yardım Paketleri

Kam milinin eğilmesi: Muylu, yatak kam aşıntılarını hızlandırır, supap mekanizması parçalarında mekanik problemlere sebebiyet verir, motorda zaman içerisinde çok çeşitli sıkıntılara yol açar.

Kam milindeki eksenel gezintisinin artması: Öncelikle motor çalışırken kam mili ileri geri hareket ederek ses yapar. Bir süre sonra muylu, kam ve yatak aşınmasını hızlandırır, supap mekanizmasında ve zaman ayar düzeneklerinde mekanik problemlere neden olur. Tüm bu sıkıntılar motorda farklı sorunlarçıkmasına yol açar.

Kam mili arızaları gibi mekanik bir arıza sebebiyle aracınızla yolda kaldığınızda, Tur Assist tarafından sizlere sunulan On Road yol yardım paketlerinin, yolculuk sırasında sizin ve sevdiklerinizin başına gelebilecek onlarca aksiliğe karşı tek telefonla çözüm ürettiğini hatırlatırız. On Road yol yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, yol yardım hizmetlerinden yararlanmak veya yalnızca bilgi almak için, 0850 202 47 99 no’lu telefon numaramızdan 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Oto Çekici

“Kam Mili Arızaları Nelerdir?” başlıklı yazımızdan Araç Arızası kategorisine geri dönebilir ya da Tur Assist tarafından desteklenen Yol Yardım Türkiye Bloguna geri dönebilirsiniz.