Hidrolik Direksiyon Hortumu Arızaları Nelerdir? | Tur Assist

  1. Arıza
  2. Hidrolik Direksiyon Hortumu Arızaları Nelerdir? | Tur Assist
Hidrolik Direksiyon Hortumu Arızaları Nelerdir? | Tur Assist

Hidrolik Direksiyon Hortumu Arızaları

Hidrolik direksiyon hortumu, hidrolik direksiyon sisteminin en önemli elemanlarındandır; yağ tankından temin ettiği yağı bir pompa aracılığıyla hidrolik sisteme aktaran bu hortum, bir yandan sistemde meydana gelen titreşimleri absorbe ederken, diğer yandan geri gelen yağı tekrar yağ deposuna iletir.

Alt katmanı hidrolik yağlara dayanaklı özel sentetik kauçuktan üretilirken, üst katmanı yüksek mukavemetli çelik tel örgü takviyeli olup aşınmaya ve her türlü dış etkiye dayanıklı sargılı özel sentetikten imal edilir.

Yol Yardım Paketleri

Hidrolik Direksiyon Hortumu Arızaları Nelerdir?

Hidrolik hortumlar ya dış etkenlere maruz kaldıklarında ya da sistem iç basıncındaki ani değişimlerde arızalanır. Yağ tankındaki azalmadan, manometre ile yapılan basınç kontrolünden ya da fiziki kontroller neticesinde görülen deformasyonlardan anlaşılır. Yırtık ya da delinme ile karşılaşılırsa değiştirilir.

Arıza çeşitleri aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  • Hortumun üretiminde imalat hatası
  • Hortumun rekorla birleşme yerinde sızıntı ve kaçak olması
  • Hortumun yüksek basınçtan dolayı yırtılması veya delinmesi
  • Sürtünmeden dolayı hortum et kalınlığının azalması
  • Sızdırmazlık elemanının deforme olması
  • Hortumun içinde yırtık veya delinme olması

Sistemdeki hortumlar her ne kadar esnek ve basınca dayanıklı bir biçimde imal edilseler de hortumların düzenli olarak kontrol edilmesi önem arz eder. Olası deformasyonlarda tamir yöntemine gidilmez, hortum yenisi ile değiştirilir. Fiziki kontroller esnasında pompada kullanılan V kayışları da gerginlik ve çatlak kontrollerine tabi tutulur.

Direksiyon sisteminde meydana gelen herhangi bir sorun sebebiyle aracınızla yolda kaldığınızda, Tur Assist tarafından sizlere sunulan On Road yol yardım paketlerinin, yolculuk sırasında sizin ve sevdiklerinizin başına gelebilecek onlarca aksiliğe karşı tek telefonla çözüm ürettiğini hatırlatırız. On Road yol yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, yol yardım hizmetlerinden yararlanmak veya yalnızca bilgi almak için, 0850 202 47 99 no’lu telefon numaramızdan 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Oto Çekici

“Hidrolik Direksiyon Hortumu Arızaları Nelerdir?” başlıklı yazımızdan Araç Arızası kategorisine geri dönebilir ya da Tur Assist tarafından desteklenen Yol Yardım Türkiye Bloguna geri dönebilirsiniz.

Çerez Politikası | KVKK Formu