Elektrikli Direksiyon Nedir? Elektrikli Direksiyon Arızaları Nelerdir? | Tur Assist

  1. Arıza
  2. Elektrikli Direksiyon Nedir? Elektrikli Direksiyon Arızaları Nelerdir? | Tur Assist
Elektrikli Direksiyon Nedir? Elektrikli Direksiyon Arızaları Nelerdir? | Tur Assist

Elektrikli Direksiyon Arızaları

Elektrik destekli direksiyonlar, direksiyon simidine bağlı mil ve kremayer dişli sistemine redüktörlü bir elektrik motorunun dahil edilmesiyle oluşur. Gürültü seviyesi azaldığından sürüş konforu artar; buna mukabil yakıt tüketimi ve emisyon düşer.

Elektrikli direksiyonlarda en büyük arıza belirtisi elektrik motorunda meydana gelen elektriksel arızadır. Bunun yanında aşağıda detaylandırılan sıkıntılar başlıca elektrik destekli direksiyon arızları arasında yer alır.

Direksiyonun sertleşmesi: Direksiyon simidinde aşırı direnç veya tekerleklerde aşırı bir toparlanma kuvvetinin oluşması direksiyonun sertleşmesine sebebiyet verir. Sıkıntı direksiyon kutusundan, rotiller veya king piminden ya da aşırı kasterden kaynaklanır.

Gezinme: Gezinme, aracın direksiyon ile yönlendirilen istikametin dışına çıkma eğiliminde olmasıdır.

Direksiyon ikaz lambasının yanması: Kontak anahtarı açıldıktan sonra direksiyon ikaz lambasının yanması normaldir. Eğer lamba motor çalıştıktan sonra da yanıyorsa bu durum sistem arızasını işaret eder.

Yol Yardım Paketleri

Direksiyon açı sensörü arızası: Direksiyon açı sensörü, direksiyonun dönme açısını algılar ve direksiyonun açısal hızını hesaplamaya yarar. Sensör devre dışı kalsa bile, kontrol ünitesi devre dışı kalır ama direksiyon ünitesi mekanik olarak çalışmaya devam eder. Direksiyonu çevirirken aşırı güç sarf edildiğinde, arızayı gidermek adına açı sensörünün kontrol edilmesi gerekir.

Direksiyon kontrol ünitesi arızası: Direksiyon kontrol ünitesi direksiyon milinin açısal hızını ve aracın hızına bağımlı olarak pompa motorunu kontrol eder; hidrolik yağ aşırı derecede ısındığı zaman sistemi devre dışı bırakır.

Direksiyon sisteminde meydana gelen herhangi bir sorun sebebiyle aracınızla yolda kaldığınızda, Tur Assist tarafından sizlere sunulan On Road yol yardım paketlerinin, yolculuk sırasında sizin ve sevdiklerinizin başına gelebilecek onlarca aksiliğe karşı tek telefonla çözüm ürettiğini hatırlatırız. On Road yol yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, yol yardım hizmetlerinden yararlanmak veya yalnızca bilgi almak için, 0850 202 47 99 no’lu telefon numaramızdan 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Oto Çekici

 “Elektrikli Direksiyon Nedir? Elektrikli Direksiyon Arızaları Nelerdir?” başlıklı yazımızdan Araç Arızası kategorisine geri dönebilir ya da Tur Assist tarafından desteklenen Yol Yardım Türkiye Bloguna geri dönebilirsiniz.

Çerez Politikası | KVKK Formu