Direksiyon Sistemi Arızaları Hakkında Aklınıza Takılan Her Şey | Tur Assist

  1. Arıza
  2. Direksiyon Sistemi Arızaları Hakkında Aklınıza Takılan Her Şey | Tur Assist
Direksiyon Sistemi Arızaları Hakkında Aklınıza Takılan Her Şey | Tur Assist

Direksiyon Sistemi Arızaları

Direksiyon sistemi en genel tanımıyla aracın istenilen yöne kolay ve zahmetsiz yönlendirilmesine olanak sağlar. Sürücünün direksiyon simidine uyguladığı çevirme hareketi, sistem tarafından ön tekerleklerin yönlendirilmesine olanak tanır. Direksiyon sistemi; direksiyon simidi, direksiyon mili, direksiyon kovanı, bilye, burç, direksiyon amortisörü, komuta kolu, rot, rot başları, deveboynu, direksiyon mili mafsalı gibi parçalardan oluşur.

Peki, sık karşılaşılan direksiyon sistemi arızaları nelerdir?

Direksiyon Simidi Arızaları: Direksiyon simidi, direksiyon simidi somununun yeteri kadar sıkılmaması, direksiyon dişlisinin aşınması, bağlantı mafsallarının aşınması, konsol bağlantılarının gevşemesi, direksiyon dişlisinin yanlış ayarlanması, tekerlek bilyelerinin gevşemesi, ana mil mafsallarının gevşemesi gibi sebeplerden arızalanır.

Direksiyon Dişli Kutusu Arızaları: Direksiyon dişli kutuları ağır yük altında çalışır. Dolayısıyla mekanik sistem, düzenli aşınmaya maruz kalır. Pinyon dişli ile beraber çalışan kremayer sürekli birbiri ile temas eder, bu bakımdan sistemin sürekli bir yağa ihtiyacı bulunur. Yağlama anlamında olası bir aksaklık sistemin zorlanmasına sebebiyet verecektir. Söz gelimi toz körükleri yırtılır ve sistem içerisine toz, toprak vb. yabancı maddeler karışırsa pinyon ve kremayer parçaları yeteri kadar yağlanamaz ya da yağlanma kaliteleri azalır. Bu da sistemin daha erken deforme olmasına sebebiyet verir.

Hidrolik Direksiyon Arızaları: Hidrolik direksiyon sistemi arızaları direksiyon simidinde olması gerekenden daha fazla boşluk bulunması, aracın bir tarafa çekmesi, yolda gezinme şeklinde özetlenebilir.

Yol Yardım Paketleri

Hidrolik Direksiyon Hortumu Arızaları: Hidrolik hortumlar ya dış etkenlere maruz kaldıklarında ya da sistem iç basıncındaki ani değişimlerde arızalanır. Yağ tankındaki azalmadan, manometre ile yapılan basınç kontrolünden ya da fiziki kontroller neticesinde görülen deformasyonlardan anlaşılır. Yırtık ya da delinme ile karşılaşılırsa değiştirilir.

Hidrolik Direksiyon Bağlantı Elemanları Arızaları: Hidrolik direksiyon bağlantı elemanları yüksek basınç, yüksek sıcaklık ve yoğun titreşim altında çalışır. En sık görülen arızalar gevşeme, çatlama ve kırılmalardır. Arızalar gözle kontrol, manometreyle kontrol ya da tepkime kontrolleri ile tespit edilebilir.

Elektrikli Direksiyon Arızaları: Elektrikli direksiyonlarda en büyük arıza belirtisi elektrik motorunda meydana gelen elektriksel arızadır. Bunun yanında yazımızda detaylandırılan sıkıntılar başlıca elektrik destekli direksiyon arızları arasında yer alır.

Direksiyon Açı Sensörü Arızası: Sensör arızaları, sensörlerin yapılarında bulunan elemanlarının zamanla deforme olması, kablo bağlantılarının kopması, açıkta olan sensörlerin kirlenmesi, bağlantı soketlerinin temassızlığı, ECU’dan yeterli gerilimin temin edilememesi gibi nedenlerden oluşur.

Direksiyon sisteminde meydana gelen herhangi bir sorun sebebiyle aracınızla yolda kaldığınızda, Tur Assist tarafından sizlere sunulan On Road yol yardım paketlerinin, yolculuk sırasında sizin ve sevdiklerinizin başına gelebilecek onlarca aksiliğe karşı tek telefonla çözüm ürettiğini hatırlatırız. On Road yol yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, yol yardım hizmetlerinden yararlanmak veya yalnızca bilgi almak için, 0850 202 47 99 no’lu telefon numaramızdan 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Oto Çekici

“Direksiyon Sistemi Arızaları Hakkında Aklınıza Takılan Her Şey” başlıklı yazımızdan Araç Arızası kategorisine geri dönebilir ya da Tur Assist tarafından desteklenen Yol Yardım Türkiye Bloguna geri dönebilirsiniz.

Çerez Politikası | KVKK Formu