Direksiyon Açı Sensörü Arızası Neden Kaynaklanır? Neye Yol Açar? | Tur Assist

  1. Arıza
  2. Direksiyon Açı Sensörü Arızası Neden Kaynaklanır? Neye Yol Açar? | Tur Assist
Direksiyon Açı Sensörü Arızası Neden Kaynaklanır? Neye Yol Açar? | Tur Assist

Direksiyon Açı Sensörü Arızası

Direksiyon açı sensörü direksiyonun dönme açısını algılar ve direksiyonun açısal hızını hesaplar. Sensör çalışmazsa, ESP’ye bilgi aktarımının kesilmesi sebebiyle ESP hangi yöne gideceğini anlayamaz ve fonksiyonel olarak devre dışı kalır. Aynı şekilde direksiyon kontrol ünitesi de işlevsiz hale gelir. Ancak direksiyon mekanik olarak çalışmaya devam eder.

Direksiyon açı sensörü, direksiyon simidi ile direksiyon mili arasında yer alır ve direksiyon açısı ile ilgili topladığı bilgileri EDS, ASR, ESP ve ABS kontrol ünitesine bildirir. Peki, direksiyon açı sensörü neden arızalanır?

Sensör arızaları, sensörlerin yapılarında bulunan elemanlarının zamanla deforme olması, kablo bağlantılarının kopması, açıkta olan sensörlerin kirlenmesi, bağlantı soketlerinin temassızlığı, ECU’dan yeterli gerilimin temin edilememesi gibi nedenlerden oluşur. Sensörler tamir edilmez, arızalanması durumunda yenisi ile değiştirilir.

Yol Yardım Paketleri

Direksiyon Açı Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Açı sensörü arızaları her markanın kendi test cihazı ile tespit edilir. Kullanılan cihazda her sensör için önceden kodlanmış özel kodlar vardır. Bu kodlara göre kontrolü gerçekleştiren yetkili hangi sensörün arızalı olduğunu kolayca tespit eder.

Biraz daha detaylandırmak gerekirse, sensör ve ilintili elemanlardan gelen arıza bilgileri, taşıt ECU’sundaki hafıza kısmına kaydedilir. Taşıt ECU’sunun soketine cihazın giriş ucu takıldıktan sonra hata araştırması yapılır. Hafızadaki tüm bilgiler cihaz yazılımı sayesinde bilgisayar ekranında görülür.

Yukarıda da belirtildiği gibi arızası belirlenen sensör onarılmaz. Arızalı sensör ya da sensörler yenisi ile değiştirilir.

Direksiyon sisteminde meydana gelen herhangi bir sorun sebebiyle aracınızla yolda kaldığınızda, Tur Assist tarafından sizlere sunulan On Road yol yardım paketlerinin, yolculuk sırasında sizin ve sevdiklerinizin başına gelebilecek onlarca aksiliğe karşı tek telefonla çözüm ürettiğini hatırlatırız. On Road yol yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, yol yardım hizmetlerinden yararlanmak veya yalnızca bilgi almak için, 0850 202 47 99 no’lu telefon numaramızdan 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Oto Çekici

 “Direksiyon Açı Sensörü Arızası Neden Kaynaklanır?” başlıklı yazımızdan Araç Arızası kategorisine geri dönebilir ya da Tur Assist tarafından desteklenen Yol Yardım Türkiye Bloguna geri dönebilirsiniz.

Çerez Politikası | KVKK Formu