Denge Kolu Nedir? Denge Çubuğu Nedir? Arızaları Nelerdir? | Tur Assist

  1. Arıza
  2. Denge Kolu Nedir? Denge Çubuğu Nedir? Arızaları Nelerdir? | Tur Assist
Denge Kolu Nedir? Denge Çubuğu Nedir? Arızaları Nelerdir? | Tur Assist

Denge Kolu ve Denge Çubuğu Arızaları

Süspansiyon sisteminin bir bağlantı parçası olan denge kolu sayesinde aracın yol tutuşu artar, virajlarda aracın sağa sola yatması minimize edilir. Denge kollarının her iki ucunda burçlu yataklar ya da rot bulunur. Bağlantı burçları rotilli kol ve salıncak kollarının araç şasesine bağlantısını sağlar.

Denge kolu arızaları kullanım kaynaklı olarak burç veya rotlardaki aşınmalardan meydana gelir. Aşınmalar zamanla boşlukların oluşmasına sebebiyet verir. Bu boşluklar kasis ve virajlarda hem konforu hem de yol tutuşu negatif olarak etkiler. Olası arızalarda denge kolu tamir edilmez, yenisi ile değiştirilir.

Viraj denge çubukları, tıpkı denge kolu gibi araçların keskin virajlarda savrulmasını engelleyen bir diğer süspansiyon sistemi elemanıdır. Aracın süspansiyon sisteminin bir tarafta aşırı sıkışmasını diğer tarafta da esnemesini engeller. Denge çubukları iki alt salıncağı birbirine bağlar.

Yol Yardım Paketleri

Denge çubukları katı tip ve boru tip olmak üzere ikiye ayrılır. Hangi tip olura olsun, uçları, süspansiyon sisteminin kontrol çubuklarına ya doğrudan ya da kısa linkler vasıtası ile bağlanmıştır. Bağlantı burçları sayesinde şasi üzerine yataklanabilir.

Yine kullanım kaynaklı olarak burçların lastik parçaları aşınabilir ve bu aşınmalar bir takım boşluklar yaratabilir. Arıza, kasis ve virajlarda araçtan gelen metal seslerinden kolayca anlaşılabilir. Olası arızalar araç lifte alınarak giderilir; burç bağlantı kısımlarındaki boşlukların kontrolleri yapılır ve boşluklar öngörülen değerden daha fazla ise yenileri ile değiştirilir.

Denge kolu ve denge çubuğu arızaları gibi herhangi bir mekanik sorun sebebiyle aracınızla yolda kaldığınızda, Tur Assist tarafından sizlere sunulan On Road yol yardım paketlerinin, yolculuk sırasında sizin ve sevdiklerinizin başına gelebilecek onlarca aksiliğe karşı tek telefonla çözüm ürettiğini hatırlatırız. On Road yol yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, yol yardım hizmetlerinden yararlanmak veya yalnızca bilgi almak için, 0850 202 47 99 no’lu telefon numaramızdan 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Oto Çekici

“Denge Kolu Nedir? Denge Çubuğu Nedir? Arızaları Nelerdir?” başlıklı yazımızdan Araç Arızası kategorisine geri dönebilir ya da Tur Assist tarafından desteklenen Yol Yardım Türkiye Bloguna geri dönebilirsiniz.

Çerez Politikası | KVKK Formu