Aktarma Organlarının Periyodik Bakımı Nasıl Yapılır? | Tur Assist

  1. Arıza
  2. Aktarma Organlarının Periyodik Bakımı Nasıl Yapılır? | Tur Assist
Aktarma Organlarının Periyodik Bakımı Nasıl Yapılır? | Tur Assist

Aktarma Organlarının Periyodik Bakımı

Motorlu araçların lastik, kavrama pedalı, debriyaj hidroliği, diferansiyel, şaft ve mafsal gibi güç aktarma organlarının periyodik bakım işlem basamakları aşağıdaki gibidir:

Adım Adım Aktarma Organlarının Periyodik Bakımı

1. Lastiklerin bakım ve kontrolü yapılmalı, dış yüzeyi incelenmelidir. Lastiklerin diş, omuz ve yanakları incelenmeli bu alanlarda herhangi bir bozulma olup olmadığı kontrol edilmelidir. Lastiğe batan çivi gibi herhangi bir cisim olup olmadığına bakılmalı, diş derinliği ölçülerek lastik sırtında oluşan aşıntı miktarı belirlenmelidir. Eğer diş miktarı 3 mm ve üzerinde ise lastiğin kullanılması uygun olmayacağından lastik kataloglarına bakarak lastik değişimine karar verilebilir.

2. Lastik basınçları ölçülerek kontrolleri yapılmalıdır. Ölçümler esnasında lastikler soğuk olmalı, lastik supaplarının kapakları çıkartılarak lastik basınç manometresi ile stepne de dahil olmak üzere tüm lastiklerin basıncı kontrol edilmelidir. Basınç, aracın model ve lastik boyutuna göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden doğru basınç değerini bulabilmek için araç tamir kataloğuna bakmak gerekebilir. Ölçülen basınç değeri eğer olması gereken değerde değilse ilgili ayarlamalar yapılmalıdır.

3. Lastik supaplarının üzerine ve etrafına sabunlu su ya da körük sürerek kaçak kontrolü yapılmalıdır. Eğer supaplarda hava kabarcıkları oluşuyorsa hava kaçağı var demektir. Hava kaçağı tespit edilmesi durumunda supapların iğnelerinin değiştirilmesi gerekir.

4. Tekerlek aşıntılarının eşit olabilmesi için araç tamir kataloğunda belirtilen sürelere uygun olarak lastiklerin rotasyonu yapılmalıdır. Önden ya da arkadan çekişli araçlarda değişkenlik gösteren rotasyon işleminde lastiklerin yerlerini değiştirirken lastik yüzeyleri kontrol edilmeli, ince yedek lastik olan araçlarda, yedek lastik rotasyona dahil edilmemelidir. Arka ve ön tekerlek hava basıncı farklı olan araçlarda rotasyon tamamlandıktan sonra belirtilen değerlerde hava basıncı ayarlanmalıdır.

5. Kavrama pedalının yükseklik ayarı yapılmalı, pedal lastiği ile döşeme arasında kalan mesafe (pedal yüksekliği) ölçülmelidir. Elde edilen değer ile araç tamir kataloğunda yer alan pedal yükseklik değeri karşılaştırılmalı, eğer değerler uyumuyorsa pedal yüksekliği tekrar ayarlanmalıdır.

Yol Yardım Paketleri

6. Pedalı bir direnç ile karşılaşıncaya kadar parmak ucu ile hafifçe bastırarak pedal boşluğu ayarı kontrolü yapılmalıdır. Pedal boşluğu 5 – 25 mm arasında bir değerdir. Aracınıza uygun olacak en doğru değerler için araç tamir kataloğundan faydalanılmalıdır. Eğer pedal boşluğu değeri katalogda yer alan değerden farklı ise tamir kataloğundaki talimatlara uygun olarak pedal boşluk ayarı yapılmalıdır.

7. Debriyaj hidroliği, debriyaj ana merkezindeki yağ seviyesi incelenerek kontrol edilmelidir. Eğer yağ seviyesi, yağ deposu üzerindeki seviye çizgisinin altında kalıyorsa hidrolik sistemde kaçak olup olmadığı belirlenmeli, ardından tamir kataloğunda belirtilen oranda depoya hidrolik yağ eklenerek yağ seviyesi tamamlanmalıdır.

8. Vites kutusunun yağı kontrol edilip değiştirilmeli, mekanik vites kutusunda yağ kaçağı olup olmadığı tespit edilmeli, yağ keçeleri ve contaların olduğu alanlar kontrol edilmelidir. Eğer vites kutusunda yağ kaçağı bulunuyorsa, kaçak yeri tespit edilerek onarımı yapılmalıdır.

9. Mekanik vites kutusunda yağ seviyesinin kontrol edilebilmesi için araç güvenli bir şekilde lifte alınmalı, vites kutusunun yağ doldurma tapası sökülerek tapadan içeri parmak sokarak deliğin alt kenarından yaklaşık 5 mm içeride yağ bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Eğer yağ seviyesi düşükse araç tamir kataloğunda belirtilen yağ miktarınca tamamlanmalı, ardından yağ doldurma tapasının üzerindeki yabancı maddeler temizlenerek sökülen tapa yerine takılmalıdır.

10. Mekanik vites kutusunun içinde bulunan yağ araç tamir kataloğundan belirtilen süreçlere uygun bir şekilde periyodik olarak değiştirilmelidir. Değişim esnasında eğer şanzıman sıcak ise soğuması beklenmeli, araç lift ile yükseltilmeli ve zemine paralel konuma getirilmelidir. Yağ doldurma ve tahliye tapaları sökülerek yağ tahliye deliğinden gelen yağ gözlenmeli, yağ akışı damla damla olana kadar kutu tamamen boşaltılmalıdır. Ardından tahliye tapası yeni bir conta ile yerine takılarak içerisine delikten taşana dek yağ doldurulmalıdır.

11. Vites kutusunun gövde ve çevresi gözle incelenerek otomatik vites kutusu yağı kontrol edilmeli, gerek varsa değiştirilmelidir.

12. Otomatik vites kutusunda yağ kaçağı olup olmadığı incelenmeli, yağ keçeleri ve contalar kontrol edilmeli, kaçak varsa kaçağın olduğu yer tespit edilip onarımı yapılmalıdır.

13. Otomatik vites kutusunda bulunan yağ çalışma sıcaklığında olduğunda seviye kontrolü yapılmalıdır. Kontrol esnasında araç düz bir zeminde bulunmalı ve el freni çekili olmalıdır. Vites “P” konumuna alınarak motor rölantide çalışmalı, ardından fren pedalına basılarak vites “L” konumuna daha sonra da “L”den tekrar “P” konumuna alınmalıdır. Vites kolu “P” konumundayken ve motor rölantideyken otomatik vites kutusunun yağ seviyesi kontrol edilmelidir. Eğer seviye, seviye çubuğu üzerindeki “HOT” sıcak aralığında ise yağ seviyesi uygun, bu seviyeden düşük ise yağ seviyesi eksik demektir. Bu durumda yağ, araç tamir kataloğunda belirtilen yağ seviyesi miktarınca ilave edilerek tamamlanmalıdır.

14. Otomatik vites kutusu içinde bulunan yağ, araç tamir kataloğunda belirtilen süreçlere uygun bir şekilde periyodik olarak değiştirilmelidir. Değişim esnasında eğer şanzıman sıcak ise soğuması beklenmeli, araç lift ile yükseltilmeli ve zemine paralel konuma getirilmelidir. Yağ tahliye tapası sökülerek, tahliye deliğinden gelen yağ gözlemlenmeli, kutu yağ akışı damla damla olana kadar tamamen boşaltılmalıdır. Tahliye tapası yeni bir conta ile yerine takılarak yağ doldurma tapasından yeni yağı doldurulmalı ve yağ seviyesi kontrol edilmelidir.

15. Araç güvenlik kurallarına uygun bir şekilde lifte alınıp kaldırılarak şaft ve mafsalların kontrolleri yapılmalıdır. Şaft üzerinde yapısal bozulma olup olmadığı kontrol edilmeli, eğer bozulma varsa onarımı yapılmalıdır.

16. Diferansiyel yağı göz ile kontrol edilerek kaçak olup olmadığına bakılmalı, kaçak varsa yeri belirlenerek onarımı yapılmalı, ardından yağı değiştirilmelidir.

17. Araç güvenlik kurallarına uygun olarak kaldırılarak diferansiyel yağ seviyesinin kontrolü yapılmalıdır. Yağ doldurma tapası çıkarılmalı, yağ doldurma deliğinden içeri parmak sokularak yağ seviyesinin deliğin alt kenarından 5 mm aşağıda olup olmadığı ölçülmelidir. Seviye düşükse araç tamir kataloğunda belirtilen dişli yağı ile yağ seviyesi tamamlanmalıdır.

18. Araç tamir kataloğunda belirtilen periyotlarda diferansiyel yağı değiştirilmelidir. Değişim esnasında araç güvenlik kurallarına uygun olarak, yere paralel olacak şekilde kaldırılmalıdır. Tahliye tapası sökülerek yağ boşaltılmalı, tapa yabancı maddelerden temizlenerek yeni bir conta ile yerine takılmalı, ardından içine tekrar araç tamir kataloğunda belirtilen yağ oranında doldurulmalıdır.

19. Aks ve körükler kontrol edilmeli, körüklerde yırtılma olup olmadığı incelenmeli, eğer yırtılma varsa yırtılmış körükler araç tamir kataloğunda belirtilen talimatlara uygun olarak değiştirilmelidir. Ayrıca körüklerin kelepçelerinde gevşeme ya da hasar bulunup bulunmadığı kontrol edilerek eğer hasar bulunan kepçeler yenileri ile değiştirilmelidir.

On Road Pratik ve On Road Plus yol yardım paketleri, araç arızalarından benzin bitmesine, lastik sorunlarından anahtar kaybolmasına kadar oldukça geniş bir yelpazede aracınızı güvence altına alır ve gerekli durumlarda aracınızın servise çekilmesini sağlar. Hatta ani yaralanma ve hastalık durumunda en uygun kabul edilen herhangi bir nakil aracıyla, sizi en yakın tıbbi merkeze götürerek koruma altına alır.

On Road yol yardım paketlerimizi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden kolayca satın alabilirsiniz!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, yol yardım hizmetleri veya yalnızca bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi 0850 202 47 80 numaralı telefondan arayabilirsiniz!

Oto Çekici

Araç Arızaları kategorimize geri dönebilir ya da Şaft ve Mafsal arızaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

KİŞİSEL VERİLERİN İŞLENMESİNE İLİŞKİN AYDINLATMA METNİ

Aşağıda yer alan Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni’ni okuyarak kişisel verilerinizi işleme amacımızı ve bu kapsamda sizin haklarınızı ayrıntılarıyla incelemenizi rica ediyoruz.

a) Veri Sorumlusu

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) uyarınca, kişisel verileriniz; veri sorumlusu olarak Tur Assist Yardım ve Servis LTD. Şti.  (“Şirket”) tarafından aşağıda açıklanan kapsamda işlenecektir.

b) Kişisel Verilerinizin Hangi Amaçlarla İşleneceği

Siz değerli çevrimiçi ziyaretçilerimizden İndirim Formu kapsamında elde edilen kişisel verileriniz; indirim süreçlerinin yürütülmesi, tarafınıza indirim tanımlanması ve bu kapsamda iletişim faaliyetlerinin yürütülmesi amaçlarıyla sınırlı olarak Şirketimiz tarafından işlenmektedir.

c) Kişisel Verilerinizi Toplama Yöntemleri ve Hukuki Sebepleri

Toplanan kişisel verileriniz KVKK’nın 5. maddesinde belirtilen “İlgili kişinin temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla, veri sorumlusunun meşru menfaatleri için veri işlenmesinin zorunlu olması” hukuki sebebine dayanılarak elektronik ortamda otomatik olarak işlenmektedir.

d) İşlemeye Konu Kişisel Veri Kategorileri ve Tipleri

İndirim Formu kapsamında tarafınızdan aşağıdaki kişisel veriler elde edilecektir;

  • Kimlik Bilgisi: İsim, Soyisim
  • İletişim Bilgisi: E-Posta ve Cep Telefonu Numarası

e) İşlenen Kişisel Verilerinizin Kimlere ve Hangi Amaçlarla Aktarılabileceği

İşbu aydınlatma metninin (d) maddesinde belirtilen kişisel verileriniz; (c) maddesinde belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi doğrultusunda ve bu amaçların yerine getirilmesi ile sınırlı olarak; yurt içinde yerleşik iş ortaklarımıza, tedarikçilerimize, iştiraklerimize ve bağlı ortaklıklarımıza KVKK’nın 8. Maddesinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve yukarıda belirtilen amaçlarla sınırlı olarak aktarılabilecektir.

f) Kişisel Veri Sahibi Olarak KVKK Kapsamındaki Haklarınızla İlgili Bilgilendirme

KVKK’nın ilgili kişinin haklarını düzenleyen 11. Maddesi kapsamındaki taleplerinizi, Veri Sorumlusuna Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ’e göre Şirketimizin 19 Mayıs Caddesi Dr. İsmet Öztürk Sokak Şişli Plaza Ofis Blokları E-Blok B2, 34360 Şişli/İstanbul adresine yazılı olarak iletebilirsiniz veya tarafımıza daha önce sağlamış olduğunuz ve sistemlerimizde kayıtlı olan elektronik posta adresiniz üzerinden turassist@hs03.kep.tr veya kvkk@turassist.com e-posta adresine e-mail yoluyla iletebilirsiniz.

Gizlilik Politikası | Çerez Politikası | KVKK Başvuru Formu