Araba Çekme Hizmeti Hakkında | Tur Assist

  1. Araba Çekme Hizmeti Hakkında | Tur Assist

Araba Çekme Konusunda Uzman Firmaları Tercih Edin!

Uzun bir yolda veya şehir içinde seyahat ederken aracımız aniden arızalanabilir veya benzini bitip yolda kalabilir. Kötü hava koşullarında buzlu bir zeminde hareket edemez hale gelebilir. Herhangi bir kaza sebebiyle yine hareketsiz kalabilir. Benzeri durumlarla örnekleri çoğaltmak mümkün.

Yukarıda bahsettiğimiz durumlarda genelde aracımızı kendi başımıza hareket ettiremeyiz ve desteğe ihtiyacımız olur. Öte yandan bu gibi sevimsiz bir problemle karşılaştığımızda, olayın daha da can sıkıcı hale gelmemesi için araç çekmeye uygun, gerekli donanıma sahip araçları olan yol yardım servisleri ile iletişime geçmemiz gerekir. Pekiaraba çekme standartlarına sahip bir çekici ne demektir? Çekicilerin tercih edilmediği durumlarda hangi arabalar çekmeye elverişlidir? Araba çekme hakkında neleri bilmemiz gerekir?

Araba çekme
Araba çekme

Araba çekerken dikkat edilmesi gerekenler

Araba çekilirken yardımınıza gelen her çekici bu konuda deneyimli olmayabilir. Özensiz bir araba çekme işlemi hiç beklenmeyen büyük hasarlara yol açabilirken sürücü ve yayaların hayatını bile riske atabilir.

Öte yandan çekme halatı ile yardımınıza koşan bir aracın da birtakım kurallara riayet etmesi gerekir. Bu hususlar Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 133.cü maddesinde düzenlenmiştir.

Söz gelimi, eğer aracı önden bir çekme halatı yardımıyla çekiyorsak arkadaki araçta mutlaka bir sürücü olmalıdır. Sadece halat yardımıyla boş bir araç kesinlikle çekilmemelidir.

Yukarıda belirttiğimiz durumların yanında çekme işlemi gece yapılıyorsa ve çekilmesi gereken aracın farları elektronik bir arıza nedeniyle çalışmıyorsa mutlaka ışığı yansıtan, reflektör tarzı cisimler kullanılarak aracın görünürlüğü artırılmalıdır.

Hem çekici hem de çekilen araç asla yolcu taşımamalıdır. Aksi halde yolcuların güvenliği de tehlikeye atılır.

Araba çekme için tercih edilen araçlar kesinlikle sağlam ve diğer aracı çekebilecek kapasitede olmalı, kullanılan çelik halat da araç çekilirken üzerine binen yükü tolere edebilecek seviyede dirençli olmalıdır. Eskimiş ve standartların dışındaki halatların kullanılması tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Araba çekme
Araba çekme

Çekilen araç çekiciye araçlar arasındaki mesafe ne çok yakın ne de çok uzak olmalıdır. Fren mesafesini koruyacak kadar uzak ancak çekişi zorlaştırmayacak, virajlarda arayı açmayacak kadar da yakın olmalıdır.

Özellikle çekilen aracın frenlerinde bir hasar meydana gelmiş veya frenlerin performansı azalmışsa çekicinin hızlı gitmemesi, mümkün olduğunca yavaş seyretmesi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda saatte 20 km hızın geçilmemesi önerilir.

Son olarak da çekilen araçla çeken aracın kuvvetleri dengeli olmalıdır. Araba çekme işlemi için tercih edilen araç, kendisinden çok daha büyük bir aracı çekmeye çalışırsa beklenmeyen daha büyük hasarlara sebebiyet verebilir.

Unutmayın, Tur Assist 8.000’e yakın hizmet sağlayıcının oluşturduğu hizmet ağı aracılığıyla, yolda kalan araçların cinsine göre, araba çekme yeterliliğine sahip çekicileri yardımınıza göndermektedir. 400’e yakın operatörün 7/24 hizmet verdiği çağrı merkezi Tur Assist’ten Türkiye’nin her yerinde 7/24 yol yardım hizmeti almanızı sağlamaktadır.

On Road paketleri yol kenarı yardım, benzin bitmesi, çekici hizmeti, lastik değişimi, indirimli kiralık araç desteği, oto çilingir, hastalık durumunda nakil, infoline bilgi hizmetleri ile tüm ihtiyaçlarınıza cevap vermektedir. Dilerseniz On Road yol yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitesinden de satın alabilirsiniz.

Yol Yardım kategorimize inceleyebilirsiniz.